"Датският кошмар" удари и ЦСКА-София, 10 "червени" се бориха мъжки 94 минути (видео+снимки)

ЦСКА-София поведе с 1:0, но в крайна сметка загуби с 2:1 от Копенхаген в първи мач от третия квалификационен кръг на Лига Европа, който се игра пред 20 000 зрители на Националния стадион "Васил Левски".

33 ЦСКА-София - Копенхаген

Червените започнаха вихрено и в 15-ата минута Мауридес откри резултата. В 41-ата минута Божидар Чорбаджийски получи спорен директен червен картон за удар с ръка в лицето на Н’ Дойе, а след почивката Вавро (64) и Кодро от дузпа в 74-ата минута донесоха успеха на гостите, които се превръщат в истински кошмар за българските тимове. Преди 16 месеца те спечелиха със същия резултат и на същия стадион срещу Лудогорец, а преди години надиграха тук и Левски.

Наставникът на червените Нестор Ел Маестро бе пуснал на левия бек Ангел Лясков на мястото на контузения Жеферсон и юношата на Литекс се представи на добро ниво. В атака дилемата кой да започне - Жоржиньо или Джеси, бе решена в полза на втория, но той се контузи в средата на първото полувреме и се наложи двамата да разменят местата си на терена.

Футболистите на Ел Маестро започнаха вихрено срещата и до 20-ата минута тотално надиграха своя опонент, отбелязвайки и гол. След това обаче те отстъпиха инициативата, а червеният картон на Чорбаджийски допълнително усложни положението.

Тон за атака даде Кирил Десподов, който преодоля трима бранители и центрира, но след рикошет, футболист на Копенхаген изби топката. Секунди по-късно опасен диагонален шут на Тиаго бе с мъка избит от Йорнен.

Така се стигна до 15-ата минута, в която ЦСКА-София откри резултата. При поредната контраатака Десподов овладя в центъра на терена и изведе Мауридес сам срещу вратаря. Бразилецът стреля по земя, топката мина между краката на Йорнен и спря в неговата мрежа - 1:0 за ЦСКА-София.

След попадението домакините отстъпиха инициативата, разчитайки на контраатаки и грешки на противниковите бранители.

В 20-ата минута Н’ Дойе овладя пред пеналта и стреля, а шутът му срещна напречната греда. Секудни по-късно отново той проби отдясно и центрира към свой съотборник, който от трудна позиция шутира в аут.

В тези минути датчаните натиснаха сериозно и създадоха две опасни мелета, но червените успяха да се измъкнат "сухи" от тези ситуации. Веднъж и Фишер шутира силно, но след рикошет топката излезе в корнер.

В 36-ата минута Евдин Джеси получи разтежение и бе заменен от Жоржиньо. Това бе първата лоша новина, тъй като холандецът и Десподов бяха най-активните и опасни играчи на червените до този момент.

В 41-ата минута Чорбаджийски бе изгонен с директен червен картон за удар с ръка в лицето на Н’ Дойе. Такъв действително имаше, но е твърде съмнително дали защитникът заслужаваше да бъде отстранен или да види само жълтия цвят.

В даденото от съдията 4-минутно продължение на първата част Копенхаген можеше да изравни, когато Кодро засече с глава центриране на Зека отляво, но изпрати топката в аут.

Второто полувреме, предвид изгонването на Чорбаджийски, започна с масиран натиск на Копенхаген, а играчите на Ел Маестро трудно изнасяха топката дори до центъра на терена. В началото датчаните отправиха два опасни удара, но Черниаускас спаси първия, а изстрел с глава на Кодро излезе в аут.

В 57-ата минута нов изстрел с глава, този път на Н’ Дойе, излезе в аут. Седем минути по-късно датчаните изравниха. Това стори резервата Вавро, който се разписа с шут от 25 метра под напречната греда.

В 74-ата минута Копенхаген осъществи пълен обрат. Това стана след гол от дузпа на Кенан Кодро. Тя бе отсъдена за глупаво нарешуние на Десподов срещу преодолелия го Бойлесен. В тази ситуация трима футболисти в червено затваряха датския футболист и той трудно можеше да ги преодолее.

Попадението успокои гостите, които значително намалиха темпото, задоволявайки се с дълго разиграване на топката. От своя страна ЦСКА-София опита чрез няколко центрирания към Мауридес да се добере до равенството, но така и не създаде голово положение, чрез което за втори път да ликува в срещата.

ЦСКА-СОФИЯ - КОПЕНХАГЕН 1:2