Очаквайте в 13:00: Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16)

Много тежък мач, но Григор е на 1/4-финал в Торонто (видео)

Първата ни ракета Григор Димитров се класира за 1/4-финалите на турнира от серията "Мастърс" в Торонто. Поставеният под №5 хасковлия надделя в много труден и продължил 2 часа и половина мач от третия кръг над 20-годишния американец Франсис Тиафоу със 7:6 (1), 3:6, 7:6 (4).

Двамата тенисисти не бяха играли помежду си досега. Тиафоу е №41 в световната ранглиста към момента. 27-годишният хасковлия ще има за съперник в следващата фаза финалиста от "Уимбълдън" Кевин Андерсън (ЮАР) или беларуския квалификант Иля Ивашка.
ПЪРВИ СЕТ:
Григор сервираше пръв и спечели първите три точки в мача. С гейм на 30 българинът поведе в резултата, а веднага след това имаше 3 поредни брейкпойнта при 0:40. Тиафоу обаче отговори с 5 поредни точки и изравни - 1:1. В третия гейм пък Димитров имаше проблеми при своя начален удар. От 30:0 се стигна до 30:40, но хасковлията все пак отрази точката за пробив и удържа подаването си за 2:1.
При 2:2 Григор изигра доста слаб сервис-гейм и допусна пробив на 15. Димитров успя да направи моментално рибрейк, но следващият му сервис-гейм отново мина през 40:40. До нова точка за пробив все пак не се стигна и българинът отново излезе напред в резултата - 4:3.
В следващите минути и двамата печелеха без кой знае какви трудности геймовете, в които сервираха и неизбежната развръзка на първия сет бе тайбрек. В него Григор бе изключително концентриран и безпощаден към противника си. Хасковлията поведе с 5:0 и взе тайбрека със 7:1.
ВТОРИ СЕТ:
Вторият сет започна с размяна на геймове, в които сервиращите нямаха особени проблеми. Първата почивка в сета дойде при аванс от 2:1 за американеца. В шестия гейм Димитров се пропука на свой сервис и допусна пробив на 15, което позволи на Тиафоу да поведе с 4:2. С гейм на нула американецът затвърди пробива и се доближи до спечелването на втората част. Григор сложи край на серията на съперника си с гейм за 3:5, а веднага след това имаше брейкпойнт, но не го реализира и Тиафоу затвори сета с 6:3.
ТРЕТИ СЕТ:
Решаващата трета част едва ли можеше да започне по-лошо за най-добрия ни тенисист, който допусна пробив на нула в първия гейм. Тиафоу поведе с 2:0, но все пак Григор успя да върне пробива в четвъртия гейм, след като при брейкпойнт американецът допусна двойна грешка - 2:2. В следващия гейм Димитров отрази с мощен сервис брейкпойнт и измъкна подаването си, повеждайки с 3:2.
Американецът не се притесни от този миниобрат и набързо изравни за 3:3. Последва обаче и доста лесен гейм за Димитров - 4:3. При 5:5 Григор имаше много тежък сервис-гейм и бе опрян до стената. Той отрази два скрити сетбола с помощта на отлични сервиси и в крайна сметка се пребори за 6:5. Тиафоу пък взе 12-ия гейм на 30 и всичко трябваше да се реши в тайбрека.
За разлика от тайбрека на първия сет, този не започна добре за Димитров, който изостана с 1:3. Тиафоу поведе с 4:2 и изглеждаше по-близо до победата, но оттук до края нещата се развиха кошмарно за младия американец. Той първо допусна относително лека грешка, а след това Григор с отличен минаващ удар изравни за 4:4. Следващите три точки също бяха спечелени от Димитров и двубоят приключи с успех на по-опитния от двамата тенисисти.