Лека атлетика

Реактивна Ашър-Смит спечели европейската титла на 100 м и изравни рекорд на Нунева

07 август 2018 | 22:52 - Обновена

Дина Ашър-Смит затвърди отличната си форма през сезона и стана европейска шампионка на 100 метра по безапелационен начин. На Олимпийския стадион в Берлин 22-годишната британка спечели златото в спринта с изравнен най-добър резултат в света за сезона и нов рекорд на Великобритания от 10.85 секунди (0.0 м/сек). До момента тя имаше 10.92 сек от по-рано през сезона. Ашър-Смит се изравни на девето място във вечната ранглиста на Европа с българката Анелия Нунева, която има същото постижение от 1988 година. 21-годишната германка Джина Люкенкемпер донесе много радост на домакините, след като се пребори за сребърния медали с 10.98 секунди.

Шампионката на Стария континент от поледните два шампионата в Цюрих и Амстердам Дафне Схипърс (Холандия) сдаде титлата, след като се нареди трета с лично постижение за сезона от 10.99 секунди. Бронзовата медалистка от Амстердам преди две години Муджинга Камбунджи, която през сезона подобри националния рекорд на Швейцария (б.а. бяга 10.95 сек), този път не успя да се пребори за отличие и остана четвърта с 11.05 сек.

Дина Ашър-Смит е първата британка с европейска титла на 100 м след Дороти Хаймън през 1962 г.