Хайдук се измъкна в Сплит, но битката със Славия ще се реши в София (видео)

Отборът на Славия изигра отличен мач пред 26 103 зрители на стадион "Полюд" в Сплит, но играчите на Златомир Загорчич загубиха с 0:1 от местния гранд Хайдук в първа среща от втория предварителен кръг на Лига Европа. Единственото попадение за домакините реализира резервата Ахмед Саид, който се разписа в 79-ата минута. "Белите" трябва да вярват в крайния успех в сблъсъка с хърватите, тъй като и в днешната среща показаха, че могат да играят много добър футбол срещу силни опоненти.

Първата интересна ситуация в сблъсъка дойде още в 4-ата минута, когато Владислав Узунов спечели една топка в центъра и намери Галин Иванов, който излезе очи в очи с Посавец, но крилото на тима не успя да накаже младия страж на домакините.

Отговорът на футболистите на Желко Копич не закъсня. Шест минути по-късно Адам Гюрчо направи мощен пробив отляво, след което влезе навътре и стреля силно, но малко над целта. В 16-ата минута "Полюд" замлъкна за секунди, когато на 100% голова ситуация се озова Момчил Цветанов. Крилото на "белите" шутира силно, но право в тялото на Посавец.

Десет по-късно Георги Петков изригна с уникално спасяване. Халфът на отбора от Сплит Анте Палаверса отправи бомбен удар от 25 метра, но легендарният страж показа класата си, избивайки кълбото в корнер.

Четири минути преди края на първата част Момчил Цветанов комбинира добре с Галин Иванов, който пое отлично топката и още с първото си докосване влезе в наказателното поле и падна. Главният съдия обаче не отсъди дузпа, а показа жълт картон за симулация на българския футболист.

Секунди след това "белите" нацелиха гредата, след като Узунов получи страхотна топка отляво и моментално шутира, но Посавец изби коженото кълбо в десния страничен стълб. Това бе и последната ситуация за първите 45 минути.

Треньорът на домакините предприе спешни мерки, като още на почивката Ахмед Саид влезе на мястото на Фран Тудор, който бе обезличен от отличната игра в защита на Димитър Велковски. Седем минути след подновяването на играта Копич направи и втора промяна - Палаверса напусна, за да влезе Тома Башич.

В 56-ата минута Чакташ пробва рефлекса на Петков, но българският вратар с лекота изби топката. Малко по-късно резервата Саид, който определено раздвижи десния фланг на гостите, центрира отдясно, но кълбото прескочи всички и излезе в аут.

Най-доброто положение за Хайдук дойде след ъглов удар в 67-ата минута, когато капитанът Нижич стреля с глава от близка дистанция, но Петков отново запази вратата си "суха". Минута след това Загорчич направи първа рокада. Цветанов напусна терена, а на негово място се появи Славчо Шоколаров. Иван Делич пък бе последната смяна за Хайдук, който смени Ивановски.

В 79-ата минута падна и първото попадение. В негов автор се превърна резервата Ахмед Саид, който се възползва от поредното разбъркване в наказателното поле след корнер и от близка дистанция прати топката в мрежата на Славия.

В 83-ата минута Сашо Александров получи втори жълт, респективно червен картон за симулация, а малко след това Заги предприе и още една тактическа рокада. Цветелин Чунчуков влезе на мястото на Милчо Ангелов, който хвърли много сили, но не успя нито веднъж да затрудни вратаря на домакините.
В 89-ата минута Чакташ бе близо до това да направи 2:0, но Георги Петков демонстрира страхотната си класа, улавяйки топката. В последните секунди се появи и Георги Йомов. До края на сблъсъка гостите се опитаха да изравнят, но защитата на Хайдук се справи.

Така всички погледи в редиците на "белите" са насочени към реванша, където евентуално да се търси победа и отстраняване на хърватския гранд. Ответният сблъсък с Хайдук, който ще се играе на Националния стадион "Васил Левски", е в четвъртък, 2 август, от 19:00 часа.