Латвия лиши България от мечтата за Дивизия “А”

Отборът на Латвия сложи край на българската мечта за класиране в Дивизия “А” на ЕвроБаскет при 20-годишните младежи. В днешния четвъртфинал българските национали отстъпиха на балтийския си съперник с 57: 77 и така ще играят за разпределение на местата от пето до осмо, докато латвийците продължават напред към последните четири и могат да си осоигурят място в елита още на утрешния полуфинал, а ако не го сторят, ще имат поправителен в неделя. За горната дивизия се класират първите три в крайното класиране.

В полуфиналите Латвия ще срещне Чехия или Полша. България ще се изправи срещу загубилия от тази четвъртфинална двойка.

Равностойна в днешния двубой бе само първата четвърт, в която българите така и не намериха отговор за доброто движение на топката в на съперника в нападение, но благодарение на индивидуални проблясъци останаха близо в резултата - 15:18. Гостите вдигнаха оборотите през втората четвърт, като продължиха да играят организирано и с голямо самочувствие, като това даде резултат. В средата на двубоя двата тима бяха разделени от 12 точки - 28:40.

Третата четвърт се превърна в кошмар за България и истинско забавление за Латвия. Балтийците тотално наложиха своята воля, а преднината им надхвърли 20 точки при 35:56. Пет поредни точки за “лъвовете” намалиха до 40:56, но след 30 минути те отново изоставаха със сериозна разлика - 42:64. В оставащата десетка двата отбора фиксираха крайния резултат на 57:77.

Йордан Минчев бе най-резултатен при българската загуба с 10 точки.

Артурс Страутинс наказа българите с 23 точки, Едгарс Кауфманис добави 12, а Робертс Блумбергс приключи с 10 и 8 борби в първия си мач на турнира.