ФИБА наложи наказания и глоби на 13 играчи и 2 треньори след масовия бой

Международната федерация по баскетбол ФИБА наказа и глоби 13 играчи и 2 треньори, а санкциите са наложени и на националните федерации на Филипините и Австралия след масовия бой между двата тима по време на квалификацията за световното първенство за мъже през 2019 година.

Срещата на 2 юли в Бокауе първо беше прекъсната 4:01 минути преди края на третата четвърт при резултат 79:48 в полза на австралийците, когато едно нарушение под коша на гостите даде начало на баталните сцени, в които се включиха състезателите на паркета на двата отбора, както и хора от щаба на домакините от Филипини. Двубоят беше подновен, но съдиите изгониха от игра деветима филипинци и четири австралийци. Това остави домакините с едва трима играчи на терена срещу петима австралийци.

Малко по-късно Филипините останаха с двама състезатели, което не е разрешено от баскетболния правилник, и срещата официално приключи 1:57 минути преди края на третата четвърт с победа за Австралия с 89:53. Десет играчи на Филипините получиха наказания от шест до една среща лишаване от състезателни права. Най-голяма е санкцията на Келвин Абуева - шест мача. Трима баскетболисти на Австралия също са наказани. Даниел Кикерт няма да играе в пет мача, а Тон Мейкър и Крис Гулдинг са санкционирани съответно с три и един двубой.

Селекционерът Винсънт Рейес е наказан за един мач и глобен с 10 хиляди швейцарски франка, а неговият помощник Йозеф Уичико е със спрени права за три срещи заради неспортсменско поведение. Федерацията на Филипините ще плати глоба от 250 хиляди швейцарския франка, а на Австралия - 110 хиляди франка. Тримата съдии на мача също са наказани и няма да ръководят срещи през следващата година. Световното първенство по баскетбол за мъже ще се проведе в Китай от 31 август до 15 септември 2019 година.