България се промъкна на четвъртфинал на ЕвроБаскет

България стигна до четвъртфинал на ЕвроБаскет 2018 Дивизия "Б" за младежи до 20-годишна възраст. Младите баскетболисти показаха и двете си лица срещу Естония, но все пак успяха да спечелеят директния сблъсък за второто място в групата след 58:56 и така продължават напред към финалната осмица и съответно мечтаната промоция в гордната дивизия.

Българите завършват с 4 победи и 1 загуба и ще играят четвъртфинал с Латвия в петък отново в 18:15 часа.

Равностойното начало (4:4) се превърна е шест последователни точки за България и 10:4, но Естония моментално отговори със своя и то по-изразителна серия - от 8-0, за да поведе с 10:12. Все пак равенството бе възстановено след 10 минути, когато на таблото в “Универсиада” бе изписан резултат 16:16.

Естонците поведоха със 17:18 рано през втората четвърт, след което последва ново равенство - 20:20. Мирослав Васов даде началото на силни български минути, прераснали с помощта на Йордан Минчев в серия от 14-0 и съответно 34:20. Въпреки очевидния подем, няколко неособено добри защити на българите позволиха на гостите да се върнат в мача и да завършат полувремето с 8 точки без отговор, включително тройка със сирената за 34:28. През първите 20 минути гостите стреляха значително по-добре от дистанция - 5/12 срещу 1/11 за България.

Шест български точки направиха разликата 40:28, а естонците бяха “на сухо” в продължение на близо шест минути, реализирайки първия си кош едва пр 4:19 до края на частта. Нови шест точки поред за България изведоха домакините напред с 46:30, а рази четвърт приключи при 47:34 в полза на играчите в червени екипи.

Гостите влетяха ударно в последната част, реализирайки първите 9 точки в нея за 43:47. България запазваше водачеството, но Естония намали пасива си само до две точки, а след това дори изравни - 54:54 при оставащи малко под три минути до финалната сирена. Забивка през човек на Кръстан Кръстанов върна домакините напред за 56:54. Последва размяна на кошове за 58:56, а добра българска защита премина в опропастено нападение секунди преди края. Естонците имаха финалното владение, но не успяха да вкарат и се простиха с четвъртфиналите, за където се класираха българите след 58:56.

Йордан Минчев с 18 точки и 13 борби бе най-резултатен за победителите, а Мирослав Васов добави 12 точки.