Франция завладя света, Хърватия потъна в скръб (видео+галерия)

Отборът на Франция е новият футболен властелин на планетата! Днес тимът на Дидие Дешан надигра с 4:2 Хърватия в големия финал на стадион “Лужники” в Москва пред 78 011 зрители.
Така Франция се качи на световния връх за втори път в историята след триумфа си през 1998 година.
Съдията Нестор Питана се превърна в главно действащо лице през първото полувреме и спорните му решения дадоха отражение върху резултата. "Петлите" откриха головата сметка в 18-ата минута при две много спорни обстоятелства: дали имаше нарушение срещу Антоан Гризман и дали Пол Погба не влияе на играта при центрирането.
Иван Перишич изравни в 28-ата, а Гризман се разписа от дискусионна дузпа десет минути по-късно. След почивката французите играха по-умно и реализираха два гола чрез Пол Погба (59) и Килиан Мбапе (65). Марио Манджукич за кратко върна надеждите на хърватите в 69-ата минута след безумна грешка на вратаря.
Двамата селекционери не предприеха неочаквани ходове в стартовите си състави. Оливие Жиру поведе нападението на "льо блю", подкрепян от Килиан Мбапе и Антоан Гризман. Рафаел Варан и Самюел Юмтити оформиха централната защитна двойка, а Блез Матюиди отново заслужи място в средната зона вместо Корентен Толисо.
Златко Далич разчиташе на Марио Манджукич в атака с партньори Анте Ребич и Иван Перишич. Триото Лука Модрич, Марсело Брозович и Иван Ракитич отново трябваше да връзва играта на балканския тим.
fДвубоят започна с натиск на хърватите, които пресираха високо и бързо спираха опитите на французите за изнасяне на топката. В четвъртата Шиме Върсалко се вряза отдясно, но не сполучи с центрирането. Перишич се беше освободил на дъгата, но десният защитник центрира високо в наказателното поле.
В осмата минута Иван Стринич получи в наказателното поле - Мбапе успя да го блокира и да извади топката в корнер. В 11-ата Иван Перишич беше изведен с висок пас зад защитата, ала не се справи с овладяването на топката. В 15-ата Перишич отново се сдоби със свобода, нахлу по левия фланг и сгреши подаването - Манджукич и Лука Модрич очакваха подаване в наказателното поле.
В 17-ата "петлите" за първи път показаха острота в атака. Мбапе демонстрира техника по десния фланг и потърси асистенция - неуспешно. Гризман успя да си изработи нарушение, за което имаше полемики.
Гризман центрира, Рафаел Варан скочи за топката, подлъга Манджукич, който злощастно си отбеляза автогол. Любопитното е, че Пол Погба беше в засада и също скочи за топката и останаха съмнения, че влияе на играта.
В 23-ата Гризман изпъкна с прекрасен пас към Мбапе. Френският тийнейджър беше спрян от Домагой Вида. "Шахматистите" отговориха доста бързо. В 28-ата френският тим не се справи с изчистването на топката, включилият се Вида чукна към Перишич на границата на наказателното поле, той финтира Нголо Канте и шутира силно между куп от тела, пращайки топката в мрежата на Юго Лорис - 1:1.
В 34-ата имаше ръка на Перишич в наказателното поле на Хърватия. След центриране от корнер Матюиди изскочи на първа греда, не се видя добре дали халфът играе с топката преди тя да се отбие в ръката на Перишич, която не беше до тялото. Съдията Питана реши да изгледа старателно видеоповторенията преди да отсъди дузпа. Гризман пое отговорността и реализира с нисък удар.
В 43-ата Деян Ловрен получи шанс за удар от въздуха, ала срещна блокадата на Погба. При изпълнението на корнер можеше да се стигне до нов автогол - топката профуча покрай дясната греда на Лорис. В добавеното време на първата част се стигна до нов корнер пред вратата на Франция, при който Вида надскочи Матюиди, но не насочи точно.
Като цяло първото полувреме до голяма степен мина под диктовката на балканския тим. "Петлите" успяха да се възползват от малкото си възможности, измъквайки максимума от две статични ситуации, които предизвикаха шумни дискусии.
Второто полувреме започна с точен удар на Гризман и изстрел на Анте Ребич само в рамките на две минути. Шутът на френския нападател не затрудни Даниел Субашич, докато на другата врата Лорис показа класа и спаси с една ръка. В 52-ата Мбапе задмина Вида и сам срещу вратаря стреля в краката му от малък ъгъл. Секунди по-късно феновете нахлуха на терена и за кратичко накъсаха играта.
В 59-ата французите нанесоха нов удар на своя съперник. Мбапе центрира отдясно, Гризман се изтегли и получи топката, чукна я още по-назад към Пол Погба, който не успя при първия си опит за удар, но при втория намери пролука и матира Субашич с насочване от 17 метра до дясната греда 3:1.
Много бързо дойде и четвъртият гол в графата на Франция. Люка Ернандес се вряза по десния фланг, устоя на опита за нарушение, подаде към Мбапе, който шутира от 19 метра по земя. Вратарят Субашич нямаше най-добрата видимост и реакцията му почти липваше - 4:1.
Когато всичко изглеждаше много спокойно за французите, техният капитан Лорис направи детинска грешка и подари гол на противника. Вратарят получи топката и тръгна да финтира Манджукич, оплете се и насочи топката в крака на нападателя, след което кълбото влетя в мрежата за 4:2.
Хърватите не успяха да се възползват от емоцията на гола и не притиснаха своя опонент. В края нямаше драма и френският тим ликуваше.
Франция успя да вдигне втората си световна купа и така се изравни с Уругвай и Аржентина. Само три държава са пред френската след днешната голяма победа - Бразилия (5 купи), Германия (4) и Италия (4).