Могъщ Джокович грабна 13-ата (видео + галерия)

Бившият №1 в света и поставен под №12 Новак Джокович е новият шампион на "Уимбълдън"! 31-годишният сърбин спечели четвъртата си титла в Лондон и общо 13-а от "Големия шлем", след като надигра с 6:2, 6:2, 7:6 (3) на финала поставения под №8 южноафриканец Кевин Андерсън.
Сърбинът влезе във финала със сериозно предимство в преките двубои с Андерсън, като бе спечелил 5 от 6-те мача между двамата. 32-годишният Андерсън вече е в серия от 6 поредни поражения от Джокович, като единственият му успех срещу него остава преди 10 години. Последният им сблъсък - през 2015 година, пък бе именно на "Уимбълдън" и беше изключително оспорван. В мач от 1/8-финалите Ноле успя да пречупи 203-сантиметровия южноафриканец с 6:7 (6), 6:7 (6), 6:1, 6:4, 7:5. Днес обаче Джокович се справи със съперника си доста по-лесно и бързо, въпреки че третият сет бе доста оспорван и Андерсън пропусна няколко сетбола.
И двамата тенисисти имаха тежки мачове преди днешния финал, но явно повечето прекарани на корта часове се отразиха на Андерсън, който в първите два сета изобщо не успя да се противопостави на сърбина. Андерсън имаше над 4-часов мач с Роджър Федерер на 1/4-финалите, като го спечели с 13:11 в петия сет, а на полуфиналите прекърши Джон Иснър след 26:24 в петата част в продължил близо 7 часа сблъсък. Джокович пък трябваше да играе в три поредни дни, но явно бе запазил сили след епичната битка с Рафаел Надал, приключила с успех за Джокович след 10:8 в петия сет.
ПЪРВИ СЕТ:
Първият пробив в мача дойде още в първия гейм. Сервиращият Андерсън трябваше да отразява брейкпойнт при 30:40, но допусна двойна грешка и това даде прекрасен старт на Джокович. Андерсън взе убедително второто си подаване в срещата, но в петия гейм допусна нов пробив и не след дълго авансът на Джокович стана стряскащ - 5:1. Южноафриканецът се пребори за още един гейм, но сърбинът без проблеми затвори първата част с 6:2.
ВТОРИ СЕТ:
Вторият сет започна по идентичен начин на първия. Андерсън загуби откриващото си подаване в тази част, а Джокович затвърди пробива за аванс от 2:0. Нещата продължаваха да се развиват лошо за южноафриканеца, който се пребори за 1:2, но малко след това за пореден път загуби подаването си и това позволи на Джокович да поведе с 5:1. В осмия гейм Андерсън за първи път от началото на мача успя да притисне съперника си в сервис-гейм на Джокович, но сърбинът отрази брейкпойнт и спечели втория сет със същия резултат като първия - 6:2.
ТРЕТИ СЕТ:
В третия сет Андерсън бе много по-равностоен на противника си и много стабилен в своите подавания. Южноафриканецът дори имаше брейкпойнт при 4:3 в своя полза, но изкара топката в аут от бекхенд при последвалото разиграване и Джокович в крайна сметка се спаси - 4:4.
Ситуацията се повтори при 5:4 за Андерсън - при 30:40 сърбинът отново трябваше да спасява брейкпойнт, който вече беше с цената на сетбол. Джокович запази самообладание и успя да стигне до равенство, но веднага след това направи двойна грешка и подари нов сетбол на противника си. Със страхотен форхенд в следващата точка Ноле “матира” Андерсън и отново се измъкна. След това пък южноафриканецът пропиля златен шанс за нов брейкпойнт, изкарвайки топката в аут от доста удобна позиция и в крйна сметка сърбинът спечели подаването си за 5:5. Андерсън отговори с гейм на нула, а 12-ият гейм също бе много тежък за Джокович, който обаче показа характер и обърна резултата от 15:40, като спаси и още един сетбол преди да се добере до тайбрек.
Андерсън взе първата точка в тайбрека, но след това Джокович доминираше на корта. Сърбинът направи серия от 5 поредни точки преди гигантът от ЮАР да намали резултата на 2:5. При 6:2 Джокович се сдоби с 4 поредни шампионски точки и реализира втората, постигайки нов страхотен успех в кариерата си.
С четвъртата си титла на "Уимбълдън" (след 2011, 2014 и 2015) и общо 13-а в турнирите от "Големия шлем" сърбинът вече е еднолично на четвърто място във вечната класация за най-много титли на сингъл от "Големия шлем" при мъжете, изпреварвайки австралиеца Рой Емерсън, който е с 12. Ноле се доближи и само на един мейджър трофей от третия в класацията - американеца Пийт Сампрас.

Днешният финал бе под №100 за Джокович, който вече има общо 69 титли на сингъл в кариерата си.
Триумфът носи на Джокович 2000 точки за ранглистата и 2 250 000 паунда. Джокович се изкачва с 11 места в ранглистата на ATP и от понеделник ще заема 10-о място в нея с 3355 точки.
За Андерсън това бе втори финал в турнирите от "Големия шлем", като той все още чака първата си мейджър титла. Исполинът от ЮАР загуби от Рафаел Надал на финала на US Open миналата година.
Южноафриканецът остава с 4 титли в кариерата си и вече 13 загубени финала. Андерсън си тръгва от Лондон с 1200 точки за ранглистата, в която от понеделник ще заема рекордното в кариерата си 5-о място с 4655 точки. Андерсън прибавя към банковата си сметка и 1 125 000 паунда.