Джокович пречупи Надал в спектакъл и e на финала на "Уимбълдън"

Новак Джокович спечели изключителна битка срещу Рафаел Надал и се класира за финала на “Уимбълдън”. Сърбинът надделя с 6:4, 3:6, 7:6(9), 3:6, 10:8 след 5 часа и 14 минути игра в мач, който бе прекъснат след края на третия сет вчера и подновен днес. Джокович ще спори с Кевин Андерсън за титлата утре.

За Джокович това е най-голямата победа от около две години. Той пропусна втората част на миналия сезон поради контузия. След това претърпя операция, а от началото на тази година постепенно вдига нивото. Сърбинът ще играе на финал на турнир от Големия шлем за първи път от US Open 2016, като ще се опита да стигне до четвърта титла на “Уимбълдън”. Новак записа 27-а победа над Надал от 52 мача в невероятното съперничество между двамата.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА
Вчера двубоят започна много по-късно от очакваното, тъй като другият полуфинал между Кевин Андерсън и Джон Иснър продължи повече от 6 часа и половина. Андерсън спечели с 26:24 в петия сет. Сърбинът и испанеца играха под затворения покрив на централния корт и при изкуствено осветление, като срещата бе прекъсната в 23 часа местно време.

Днес двамата продължиха под затворен покрив на корта, за да се запазят същите условия на игра. Сред публиката пък има кралско присъствие. Двете принцеси Кейт Мидълтън и Меган Маркъл са в кралската ложа. Те планираха да гледат финала при жените между Серина Уилямс и Анжелик Кербер, но получиха бонус с продължението на мача между Надал и Джокович.

В ложата са още легендите на тениса Били Джийн Кинг, Мартина Навратилова, Вирджиния Уейд и Кончита Мартинес. Там е и звездата от филмите за Хари Потър Ема Уотсън.

Самият двубой започна с изключително оспорван гейм, изпълнен с отлични разигравания. Новак започна агресивно и стигна до две възможности за пробив. Испанецът имаше отговор и измъкна гейма, който можеше да даде на съперника му огромно предимство. Това развитие обаче вдъхнови Надал проби за 2:0 и пое контрола върху сета.

Джокович се възползва от леко колебание при съперника и върна пробива за 3:2, като в този период той имаше предимство. Сърбинът изравни резултата, като загуби само две точки в последните три гейма. Последва нова промяна в надмощието. Рафа вкара няколко отлични ретура и стигна до два шанса за пробив. Новак се справи с първата, но при втората прати топката в мрежата. Трикратният шампион на “Уимбълдън” пропусна отлична възможност да се върне в сета, когато съперникът му сервираше за спечелването му при 5:3. Надал направи двойна грешка и резултата бе 0:40. Той последва това с няколко блестящи отигравания, спаси и трите шанса за пробив и след това спечели сета с 6:3.
Петият сет се превърна в кулминацията на спектакъла. Нивото бе изключително високо, а двамата бяха много стабилни. Те рядко допускаха колебания при свой сервис и сетът вървеше гейм за гейм. Надал спаси шанс за пробив в осмия гейм, като вкара няколко страхотни форхенди. Последва критична ситуация за Джокович, който изоставаше с 15:40, но два отлични начални удара го спасиха. С четири поредни прекрасни сервиса Рафа спечели следващия гейм от 0:30.

Напрежението растеше, но двамата не понижиха нивото си на игра. При 7:7 Новак отново се озова в много тежка ситуация. Той направи двойна грешка, след която се стигна до два брейк пойнта за Надал. Сърбинът издържа в дълго разиграване, а след това направи ас, за да изравни. Джокович спаси още един шанс за пробив и в следващите минути вкара няколко блестящи уинъра, като успя да спечели гейма.

Новак се оказа по-стабилният днес. Той пропусна един мачбол, но при 9:8 Рафа сервираше за оставане в мача и не издържа. Испанецът допусна колебание и бе наказан. Няколко отлични ретура на съперника му го затрудниха. Стигна се до три мачбола и секунди по-късно Джокович празнуваше.