Брилянтен гол и феноменален Черниаускас носят победа на ЦСКА-София в Европа (видео+галерия)

ЦСКА-София взе минимална преднина с 1:0 над Рига в първи мач от първия предварителен кръг на ЛЕ, който се игра пред около 8500 зрители на стадион "Българска армия". Единственото попадение вкара Тиаго Родригес, който се разписа с топовен шут от 25 метра в 49-ата минута.

С основна заслуга за червената победа обаче е вратарят Витаутас Черниаускас, който през първата част спаси две от така наречените стопроцентови положения за гол.
Като цяло българският тим бе по-добър от своя противник, но изключително трудно създаваше положения пред противниковата врата и предвид този факт трябва да е доволен, че взе преднина преди реванша след седмица в Рига.

В този двубой новият наставник на домакините Нестор Ел Маестро излезе без чист централен нападател, като на мястото на Каранга започна Тиаго. По крилата пък атакуваха Жоржиньо, Енрике и Джеси. Последните двама си разделиха по едно полувреме. Най-голямата изненада сред титулярите на българския тим бе присъствието на младия Валентин Антов, който с представянето си в предсезонните контроли явно е убедил новия треньор, че заслужава да е на терена от първата минута и в крайна сметка оправда очакванията.

Българският тим започна малко по-активно срещата, но първата голова възможност бе пред Черниаускас. В 8-ата минута Дейвис центрира към оставения напълно непокрит Енин, който засече топката от 5-6 метра, но стражът на червените някак изби в корнер.

В 20-ата минута и червените осъществиха първата си и единствена по-опасна атака за първата част. Жоржиньо получи пас зад гърба на гостуващата отбрана, върна отдясно към Тиаго, който шутира, но Озолс улови без особени усилия.

След тази ситуация ЦСКА-София взе инициативата, но до края на полувремето така и не стигна до някакво по-сериозно положение. От своя страна латвийците се бранеха организирано и в 45-ата минута за малко не откриха резултата. Те се възползваха от грешка в червената отбрана, след която Вусурович излезе очи в очи с Черниаускас леко под ъгъл, последва бомбен параболичен изстрел, но вратарят на българския тим демонстрира невероятен рефлекс и изби в корнер.
Втората част започна великолепно за ЦСКА-София. В 49-ата минута Тиаго изстреля бомба от около 25 метра, стражът на латвийците не се намеси по най-добрия начин и топката влетя в неговата мрежа - 1:0 за червените.

ЦСКА-СОФИЯ - РИГА 1:0