Браво, "бели"! Славия превзе Финландия! (видео+галерия)

Отборът на Славия направи важна крачка към преминаването си във втория квалификационен кръг на Лига Европа. "Белите" победиха с 1:0 като гост Илвес (Тампере) в първия мач на сблъсъка с финландците и са в отлична позиция за прескачане в следващата фаза и мачове с хърватския Хайдук (Сплит). Единственото попадение падна в 80-ата минута на мача, като точен бе Момчил Цветанов.

92 Илвес Тампере - Славия 0:1

Българите показаха, че са по-класният тим и заслужено стигнаха до успеха. През първата част Славия удари и греда, а попадение на Гамаков бе отменено заради засада. Домакините имаха превез само в началото на втората част, но неостаряващият Георги Петков бе много сигурен и не позволи да падне гол във вратата му.

За двубоя на стадион "Телиа 5G Арена" в Хелзинки наставникът на "белите" Златомир Загорчич заложи изцяло на българска единадесеторка, като промяната в сравнение с мача за Суперкупата срещу Лудогорец бе само една - на вратата вместо младия Антонис Стергиакис застана ветеранът Георги Петков. В защита действаха Димитър Велковски, Андреа Христов, Милен Гамаков и Сашо Александров. Вътрешни халфове са Емил Мартинов и Янис Карабельов, по крилата - Галин Иванов и Момчил Цветанов, а в предни позиции Славчо Шоколаров подпомагаше централния нападател Милчо Ангелов.
Първата опасност в мача дойде още във втората минута. Милчо Ангелов бе спънат малко преди наказателното поле. При изпълнението на прекия свободен удар Галин Иванов стреля точно, но вратарят на Илвес спаси.

В 12-ата минута Илвес бе близо до откриване на резултата. Мариус Нубиси бе изведен зад защитата на Славия, но Петков излезе и успя да избие в ъглов удар. Само 120 секунди по-късно българите удариха греда. При една контраатака Карабельов стреля по земя, но топката се удари в десния стълб на вратаря Мика Хиландер.

В края на полувремето домакините се активизираха и погледнаха по-смело към вратата на Петков. Най-чистата ситуация дойде пет минути преди почивката, когато Ееро Таминен бе оставен зад защитата и стреля с глава от малкото наказателно, но българският страж спаси. След това и страничният съдия вдигна флага за засада.
В началото на второто полувреме Илвес опита да организира няколко опасни атаки пред Петков, като най-сериозното положение дойде след грешка на Гамаков в средата на терена, но при последвалото разбъркване Александров изчисти далеч от вратата.

В средата на полувремето домакините имаха серия от корнери, които можеха да донесат проблеми за българската врата, но Петков бе много сигурен в своето поле. В най-опасната ситуация в тези моменти стражът изби с крак една върната с глава топка от аутлинията.

В 80-ата минута Славия откри резултата. Иванов бе оставен на празно пространство в полето на Илвес и видя нахлуващия Цветанов. Чико пое топката сам срещу вратаря и успя да я прати в долния ляв ъгъл за 1:0.
До края на мача Славия действаше предпазливо и не позволи на съперника да застраши Петков. Така тимът от София постигна ценен успех, който трябва да затвърди след седмица в София, когато е реваншът.

Илвес - Славия 0:1
0:1 Цветанов (80)