Голям резил за Левски (видео)

Отборът на Левски стартира с унизителна загуба сезон 2018/2019 година. "Сините" буквално катастрофираха в Лихтенщайн, където отстъпиха с 0:1 на Вадуц в първа среща от първия предварителен кръг на Лига Европа. Носителят на купата на малката държава в Централна Европа спечели с много красив гол на Колибали в 14-ата минута.

Тимът на Делио Роси пък стана за резил, след като въпреки териториалното си предимство през цялата среща, не създаде нито едно 100% положение срещу тима от втора дивизия на Швейцария "Чалъндж лига", където завърши на четвърто място с актив от 59 точки, изоставайки на 26 точки от победителя  Ньошател Ксамакс. Левскарите бяха доста безидейни на терена, като първото полувреме играха много слабо в халфовата линия и нападение.

Освен това столичани записаха 12-ти пореден мач без успех далеч от България в евротурнирите, където за последно спечелиха през 2010 година срщу Дъндолк (2:0). 26-кратните шампиони имат осем поражения в последните си десет визити в Европа, а това е първа в Лихтенщайн, където за първи път играят.

Друг от проблемите за Левски беше контузията на загрявката на Кали Тиам, който беше заменен от Антъни Белмонт. Халфът за пореден път ядоса феновете с безотговорно поведение на терена. Новото попълнение Давиде Мариани пък напусна терена също с травма през втората част, като не се знае дали двамата ще могат да се оправят за срещата-реванш на 17 юли на "Герена".„
Собственикът Спас Русев пристигна буквално преди мача, за да подкрепи тима, но остана крайно разочарован от видяното.

Наставникът на столичани Делио Роси пък дебютира изключително лошо в Европа начело на 26-кратните шампиони. Той заложи на очакваните титуляри. Капитанът Божидар Митрев отново бе на вратата. Милош Цветкович, Давид Яблонски, Аймен Белаид и Иван Горанов действаха в защита, а новото попълнение Давиде Мариани, който има два гола в кариерата си срещу Вадуц, Жорди Гомес и Кали Тиам трябваше да бъдат халфовете в схемата 4-3-3. Бившият играч на Динамо (Москва) обаче се контузи на загрявката и на негово място започна Антъни Белмонт. Габриел Обертан, Жерсон Кабрал атакуваха по крилата, а Сержиу Буш водеше атаката. Румънецът вече има гол в Европа за Левски, след като се разписа преди година срещу Хайдук във втория предварителен кръг.

От над 1200 зрители по триуните около 350 бяха българи. Първата опасност беше създадена от Левски, но удар на Буш беше спасен от Хирзел. Това се случи в седмата минута, когато Иван Горанов проби отляво и намери деветката, който стреля слабо с левия крак.

"Сините" държаха топката, но след грешка на Мариани и бърза контраатака в 14-ата минута, Вадуц поведе с красив гол на Колибали. Швейцарецът на Левски финтира няколко противници, но се забави и сбърка с подаването към Обертан, който остана недоволен от паса, а докато двамата си говореха, играчите на Вадуц стигнаха до границата на наказателното поле на Митрев, където Колибали със страхотен удар прати топката в горния ляв ъгъл на Левски.

Голът стресна тима на Роси и даде самочувствие на домакините, които бяха близо до втори гол в 22-ата минута. Аймен Белаид получи жълт картон за фаул, а след неговото изпълнение Митрев със сетни усилия изби изстрела на Гаич.
При центриране от корнер Яблонски пък пропусна да изравни, след като не засече топката във вратата от няколко метра.
Капитанът на домакините Мунтвилер беше близо до отбелязване на автогол, след като се опита да спре центриране отляво. Изстрел на Досу пък мина над вратата на Митрев при поредната опасна контраатака.

"Сините" опитаха няколко много слаби удари, които бяха избити от защитата на Вадуц.

През паузата делегатът заплаши "сините", че срещата в Лихтенщайн може да бъде прекратена предварително. Причината за това бяха няколко расистки скандирания от агитката на българите през първите 45 минути на стадион "Рейнпарк".

Втората част започна с натиск на Левски, но без особени проблеми за вратаря Хирзел. Белмонт, Кабрал и Мариани се разминаха с попадение от добри позиции. Станислав Иванов пък замени Кабрал в 58-ата минута. След грешка в защитата на домакините Цветкович центрира остро, но бранител изби топката буквално пред Буш, който чакаше на празна врата.

Левски още повече започна да натиска, като Горанов стана още по-активен, но чисти положения липсваха. Илия Димитров дебютира в евротурнирите, като замени Буш, който беше доста тромав и бавен през цялата среща, но и не получаваше добри топки от своите съотборници.

Габриел Обертан пропусна отличен шанс в 77-ата минута, когато негов удар беше избит в корнер от защитник в червено. Малко след това в 78-ата минута Мариани получи мускулна травма, като падна на земятата и беше принудително заменен от Станислав Костов.

Въпреки че Левски игра с трима чисти нападатели и Обертан последните 15 минути, не успя да стигне нито веднъж до вратаря на домакините, който заедно със своите съотборници празнуваха след мача.

Поражението нямаше как да бъде прието добре от феновете на Левски, като десет от тях дори искаха среща с играчите около автобуса на тима. Трима от тях пък влязоха в края на пресконференцията на Роси, където му изръкопляскаха иронично.

Самият треньор вярва в обрата, а загубата я нарече много неприятна, но не и срамна. Италианецът е наясно, че футболистите му трябва да играят като отбор на "Георги Аспарухов", ако искат да продължат напред.

ВАДУЦ -
ЛЕВСКИ 1:0
1:0 Колибали (14)

ВАДУЦ:
1. Хирзел, 7. Дражан (68-8.Лухиндер), 10. Кулибали (86-9.Бабич), 11. Тадич, 14. Гаич, 17. Матюс, 19. Вон Нидерхаузерн, 20. Досу (62-24.Брунер) 23. Визер, 27. Мунтвилер, 33. Гьопел

ЛЕВСКИ: 21. Митрев, 19. Цветкович, 3. Белаид, 28. Яблонски, 4. Горанов, 15. Мариани (79-29.Станислав Костов), 11. Белмонт, 13. Гомес, 32. Обертан, 26. Кабрал (58-99.Станислав Иванов), 9. Буш (74-30.Илия Димитров)
Жълти картони: Вон Нидерхаузерн, Гьопел - В, Белмонт, Белаид, Яблонски, Горанов - Л