Франция страда, изпусна два мачбола, но стигна до финал в Лигата на нациите (видео + снимки)

Волейболистите на Франция, които спечелиха Световната лига през 2015 и 2017 година, стигнаха до финал в първото издание на Лигата на нациите, който си играе в Лил.

Възпитаниците на Лоран Тили, които спечелиха груповата фаза в турнира, се справиха не много лесно с тима на САЩ в първата полуфинална среща с драматичното

3:2 (25:18, 25:17, 23:25, 24:26, 15:13)

, след като изпуснаха 2 мачбола в 4-ата част, в която поведоха с 24:22.

Домакините от Франция започнаха мача окрилени и наложиха бързо своето категорично превъзходство. Лесно “петлите” взеха първата и втората част с категоричен резултат 25:18, 25:17. В третата част американците успяха да поведат с една, две точки и съумяха да запазят разликата до самия край и да вземат гейма с 25:23.
Четвъртият гейм започна с превес за тима на Франция, за който в игра се появи Кевин Тили на мястото на Тибо Росар. “Петлите” поведоха с няколко точки и успяха да стигнат до мачбол при 24:22. Американците водени от капитана си Матю Андерсън спасиха два мачбола и изравниха при 24:24, а след това забиха още 2 поредни точки и спечелиха драматично гейма с 26:24 и изравниха резултата при 2:2 гейма.
Тайбрекът започна отлично да домакините, които поведоха бързо с 5:1 след ас на Бенжамен Тонюти. Американските волейболисти съумяха да намалят до 5:6 след контра на Тейлър Сандър. Нова контра на Тейлър Сандър и САЩ стигна до равенство при 7:7. Две поредни точки на Никола Льо Гоф и 10:8 за Франция. Волейболистите на САЩ отново съумяха да изравнят при 11:11 след единичен блок на Аарън Ръсел срещу атака на Стефан Бойер. Ървин Нгапет изведе Франция напред при 13:11. Франция стигна до мачбол №3 при 14:12 след грешен сервис на американците. Мощна атака на Кевин Тили помогна на Стефан Бойер да запише победната точка в мача след успешна контраатака за 15:13 и 3:2 гейма.
Стефан Бойер изигра страхотен мач и заби 31 точки (65% ефективност в атака, 3 аса, 3 блока) за победата на Франция.

Звездата Ървин Нгапет добави още 12 точки (31% ефективност в атака, 1 ас). Кевин Льо Ру (4 блока, 83% ефективност в атака), Никола Льо Гоф (2 блока, 87% ефективност в атака) и Тибо Росар (2 аса, 70% ефективност в атака) добавиха по още 9 точки за успеха.

Матю Андерсън заби 23 точки (1 блок, 62% ефективност в атака), а Тейлър Сандър добави още 20 точки (1 ас, 1 блок, 60% ефективност в атака).