Вики Томова загуби от Серина, но остави отлични впечатления (галерия)

Виктория Томова загуби с 1:6, 4:6 от Серина Уилямс във втория кръг на “Уимбълдън”. В третия си мач в основна схема на турнир от Големия шлем 23-годишната българка игра на централния корт на най-престижния турнир по тени. Тя започна нервно и спечели един гейм в първия сет, но във втория имаше великолепен период, в който показа, че може да играе равностойно с най-добрите.

По този начин бе сложен край на отличното представяне на Томова на “Уимбълдън”. Тя започна турнира от квалификациите, където записа три успеха, а след това стигна до първата си победа в основна схема на турнир от Големия шлем. Българката, която в момента е 135-а в света, ще запише рекордно за нея класиране в световната ранглиста след края на турнира.

Серина Уилямс записа 16-а поредна победа на “Уимбълдън”, след като спечели титлата през 2015 и 2016 г., но пропусна турнира през миналия сезон. Носителката на 23 титли от Големия шлем е определяна като една от фаворитките за трофея и през тази година.

Уилямс започна да контролира събитията на корта от самото начало и бе повече от убедитена при свой сервис. Вики обаче се държеше и успя да спечели първото си подаване, въпреки че трябваше да спасява шанс за пробив. Тя имаше проблеми с мощните удари на американката, но се опитваше да бъде равностойна. В четвъртия гейм тя направи отличен форхенд, който след използване на “Хоук Ай” й донесе точка за 30:30. Последва обаче двойна грешка и малко по-късно първият пробив бе факт, а Серина поведе с 3:1.

Томова нямаше отговор на силата на съперничката си, а освен това изглеждаше притеснена от голямата сцена. Уилямс направи няколко отлични разигравания и след нов пробив поведе с 5:1. В последния гейм от сета Вики успя да покаже малко от потенциала си, включително отлично късо воле. Американката приключи първата част за 23 минути.

Вики отлично успя да обърне първия гейм на втория сет, въпреки че изоставаше с 15:40 и след това спаси още един шанс за пробив. Тя обаче допусна пробив на нула при следващото си подаване и Уилямс поведе с 2:1. В този период над корта валеше слаб дъжд, но преценката бе, че играта може да продължи без да бъде пускан покрива над централния корт.

В четвъртия гейм на втората част Томова направи няколко отлични разигравания и дори стигна до шанс за пробив. Тогава обаче Серина вкара първи сервис и не остави шансове на българката. В ролята на аутсайдер Вики получаваше подкрепата на публиката при всяка спечелена точка. Тя се бореше и успя да измъкне следващия гейм за 2:3.

По-малката от сестрите Уилямс не играеше блестящо, но имаше тотален контрол върху мача. При всяка по-къса топка тя бе безпощадна, а Томова рядко успяваше да я затрудни. Вторият сет обаче бе по-равностоен. Вики заигра малко по-освободено и имаше своите моменти.

Тя вдигна нивото, но това накара Серина да покаже на какво е способна. В седмия гейм Томова игра великолепно, вкара няколко хубави първи сервиса и направи някои прекрасни печеливши удара, като след един от тях дори Уилямс я аплодира. Вики започна и следващия гейм отлично, като емоционално приемаше спечелените точки. Това накара американката да се зарадва допълнително след хубав първи сервис. Този период обаче показа, че Томова напълно заслужено е на този корт и може да играе отличен тенис.
Българката спаси мачбол и взе подаването си за 4:5, като отново спечели аплодисментите на Серина и на публиката с някои отлични отигравания. Вики успя да демонстрира и качествата си на мрежата при втория мачбол, но при третия трябваше да се предаде и двубоят приключи след 1 час и 6 минути.