ЦСКА записва 8:0 и 6:2 над Левски в контролни мачове

В модерните времена противоборството между ЦСКА и Левски е толкова голямо, че практически е невъзможно те да изиграят по какъвто и да е повод контролен мач. Малко известен факт е обаче, че в историята на родния футбол между 50-те и 80-те години на миналия век двата гранда се срещат цели шест пъти в приятелски срещи, припомнят от ЦСКА 1948.

Първата е типична за политическата система, съществувала в България преди 10-ти ноември 1989 г. На 24 декември 1950 г. на тогавашния национален стадион „Юнак“ ЦСКА и Левски играят приятелски мач в чест на 71-вия рожден ден на вожда на комунистическия Съветски съюз Йосиф Сталин. „Сините“ побеждават с 1:0 след попадение на Любен Хранов в 21-ата минута на мача. Втората среща е на 21 юни 1959 г. на армейския стадион в Борисовата градина и завършва 4:1 за „червените“, водени от големия треньор Крум Милев-Чичето.

Три години по-късно, в чест на предстоящия осми конгрес на БКП, двата гранда отново се срещат в приятелски двубой. Мачът се играе на 10 май 1962 г. на стадион „Септември“ и официално се води сблъсък от турнир на ветерените, но реално в него преобладаващият брой футболисти са от представителните селекции на ЦСКА и Левски в родния шампионат. Армейците печелят с разгромното 8:0, като автор на четири попадения става Стойне Минев, три гола добавя Стефан Божков, а един е дело на Димитър Миланов-Пижо.

Четвъртият контролен сблъсък между „червени“ и „сини“ се играе на 2 май 1964 г. и е в чест на международния празник на труда – 1 май. На клубния си стадион армейците постигат втора разгромна победа с 6:2. Двата отбора са в титулярните си състави, като головете за ЦСКА вкарват Никола Цанев, Никола Ковачев (по два), Иван Колев и Стоичко Пешев. За Левски голмайстори са Костадин Радев и Александър Борисов.

На 26 юни 1980 г. БФФ организира на националния стадион „Васил Левски“ блиц-турнир между софийските отбори, като мачовете са в 2 полувремена от по 20 минути. Поводът е, че олимпийският огън преминава през България, тръгвайки от съседна Гърция, на път за столицата на Игрите през същата година – Москва. С гол на централния нападател Спас Джевизов в 9-тата минута ЦСКА побеждава с 1:0.

Последният (засега) приятелски мач между двата родни гранда се играе на 29 юни 1981 г. Той е част от турнира на БФФ, посветен на честванията по повод 1300 години от основаването на българската държава. Двата отбора се срещат на полуфинал, а победител е Левски (2:0). Така балансът от контролните сблъсъци между вечните съперници (6 мача) е в полза на „червените“. ЦСКА има 4 победи срещу 2 за „сините“, при убийствена голова разлика от 19-6 в полза на армейците.