България показа две лица и загуби в Чехия, но се класира напред (галерия)

Баскетболните национали на България загубиха последната си среща от първата фаза на световните квалификации. При гостуването си на Чехия в Пардубице баскетболистите ни показаха две коренно различни лица и отстъпиха със 75:81, но въпреки това продължават напред към следващия етап на пресявките за Мондиал 2019, след като завършиха на трето място в група F.

Играчите на Любомир Минчев изиграха силни първа и последна част, но представянето им през втората и третата им костваха успеха днес, макар че бяха близо до триумф след силен финален щурм. В следващия етап нашите ще играят срещу Франция, Русия и Босна и Херцеговина.

Серия от 10-2 в самото начало на двубоя даде самочувствие на българите, които задържаха лидерството през почти цялата първа част. Късен щурм на домакините от Чехия първо изравни нещата при 16:16, а след това дори даде преднина на местните играчи за 18:19, но Божидар Аврамов затвори встъпителната четвърт с кош в края за 20:19 в полза на България.

10 Чехия - България

През вторите 10 минути чехите заиграха доста по-агресивно и в двете фази на играта, а резултатът от това дойде почти мигновено. Домакините започнаха да посещават все по-често наказателната линия и в същото време нарушиха българския атакуващ ритъм. Освен всичко това чешките национали овладяха доста отскочили топки под българския кош, а комбинацията от всичко това допринесе за тотален обрат в тяхна полза и пасив от 35:41 за България в средата на срещата.

Българите бяха догонващи и през цялата трета четвърт, а в един момент разликата достигна двуцифрени парметри за пръв път в мача - при 40:51. Играчите на Любо Минчев все пак успяха да свалят изоставането си под десетте точки, влизайки във финалните 10 минути при 50:59.

След като дистанцията между двата отбора достигна най-високата си точка - 50:66 след само минута игра в четвърата част, българите преживяха своеобрано Възраждане и се пробудиха, връщайки се в мача. Отлично включване на Александър Янев и силни минути под двата коша на Джейсън Уошбърн съкратиха разликата първо до 70:73, а след това Божидар Аврамов наниза тройка за 73:75 при 1:51 минути до края.  Въпреки че се бориха до самия край, "лъвовете" не успяха да сътворят обрат и отстъпиха със 75:81.

Божидар Аврамов вкара 15 точки и бе най-резултатен за България. Христо Захариев добави 14 точки, Станимир Маринов реализира 13, а Александър Янев и Александър Везенков добавиха по 11 точки всеки. Везенков овладя и 10 борби.

Блейк Шилб поведе Чехия с 20 точки, а Войчех Хрубан вкара 17.