Българките завършиха седми на Европейското по планинско бягане

Балканската шампионка по планинско бягане Маринела Нинева зае 22-о място на 11-километра при жените в две обиколки със старт на 585 м надморска височина и най-висока точка 950 м на Европейското първенство по планинско бягане в Скопие (Македония). Нинева премина дистанцията за 1:02:13. Балканската сребърна медалистка Мая Недялкова и шампионката ни на маратон и спортно ходене Радосвета Симеонова бягаха заедно по трасето, но във финалните метри Недялкова надделя с 1:04:20 срещу 1:04:29 на Симеонова и те заеха съответно 33-о и 34-о място. Така българските се класираха на седмо място в конкуренция на 17 отбора и 65 завършили атлетки.

Европейска шампионка стана Мауде Матис (Швейцария) с 52:32.

Треньорът-състезател Константин Василев и неговият възпитаник Георги Гергов бяха представителите ни при мъжете на 11 километра. В битката между треньор и състезател победи 41-годишният Константин, който завърши на 46-о място с 55:49, а 20-годишният Георги зае 53-о място с 57:34.

Бернард Де Матеис (Италия) спечели третата си индивидуална европейска титла на планинско бягане, след като преодоля дистанцията за 46:51. Доминацията на италианците бе пълна с второто място на Цезари Маестри – 47:18 и третото на брата близнак на Бернард – Мартин Де Матеис – 47:47.

Най-добрите планински бегачи при юношите на дистанция 6 км бяха Габриел Буларда (Румъния) – 25:45 пред Джоузеф Дугдейл (Великобритания) 25:52 и Джовани Роси (Италия) 25:57.

Ангела Матеви (Италия) разби конкуренцията на 6 км при девойките с 29:30, за да вземе европейската титла. Британките Анна Макфайдиен – 30:24 и Скарлет Дейл 30:30 бяха нейни подгласнички.