Резервите на Хърватия убиха надеждите на Исландия (видео)

Хърватия спечели и последния си мач в група D, след като победи Исландия с 2:1. Така тимът на Златко Далич завърши с пълен актив от 9 точки на първо място в групата и ще играе срещу Дания на осминафиналите на световното първенство. Исландия бе на гол от класиране, но в крайна сметка завърши на последно място в групата, като остана само с една точка.

Въпреки че в тима на хърватите имаше девет промени, те откриха резултата с гол на Бадел в 53-ата минута, а съперникът им пропусна няколко добри възможности в края на първото и началото на второто полувреме. Исландия все пак стигна до гол, но чак в 76-ата минута, когато Сигурдсон изравни от дузпа. В края на двубоя Перишич донесе победата на Хърватия.

ХЪР

Селекционерът на хърватите Златко Далич даде почивка на повечето си основни играчи. От състава, който победи Аржентина, са останали само Лука Модрич и Иван Перишич.

Исландия опита да започне мача агресивно, но много бързо съперникът им започна да контролира случващото се на терена. Въпреки че в тима на “шахматистите” има девет промени, те владееха топката, имаха превес и изчакваха своите моменти. Лука Модрич, който заедно с Перишич, не получи почивка, е в основата на това хърватите да доминират в началото на двубоя.
Положения и пред двете врати нямаше, а играта бе спряна за кратко в 13-ата минута, тъй като Марко Пияца неволно удари Бярнасон и се наложи лекарите на Исландия да търсят начин да спират кръвта, която бликна от носа му. Играчът на Астън Вила обаче бързаше да се върне на терена, но преди това се наложи да смени фланелката и панталонките си. Тази ситуация позволи и на исландските фенове с пълен глас да демонстрират подкрепата си за своя тим.

Исландците не можеха да вземат топката и почти не играха с нея до 25-ата минута, но тогава последва добър период за тях. Първото реално положения стана след центриране и отклоняване с глава от страна на Игнасон, но нямаше кой да завърши на далечната греда. Малко по-късно се стигна и до разбъркване пред вратата на Хърватия. Сигурдсон пробва и от пряк свободен удар, но не затрудни особено Калинич.

В 40-ата минута Исландия беше много близо до откриване на резултата. Финбогасон открадна топката от Бадел, а след двойно със Сигурдсон излезе на добра позиция и стреля, но топката мина малко встрани от вратата. Полувремето също завърши с разочарование за островитяните. Те на два пъти се разминаха с гола, като вратарят на хърватите Ловре Калинич направи две блестящи спасявания. Първо той успя да блокира с крак удар на Бярнасон, а след това се справи с великолепен удар на Гунарсон.

Исландците опитаха да продължат с натиска и в началото на второто полувреме, но съперникът им изглеждаше малко по-опасен в предни позиции. В 51-ата минута Бадел напредна и с мощен шут заби топката в гредата. Две минути по-късно Пиварич проби отляво и намери Бадел, който с хубав удар от въздуха откри резултата.

Исландия отговори с две прекрасни възможности да изравни, но Калинич отново бе на висота. Той отрази удар с глава на Игнасон, а след това отново Игнасон стреля с глава и този път топката се удари в гредата.

Златко Далич извади Модрич, за да го пази за осминафиналите, но след това направи смяна, която се оказа в полза на съперника. Той вкара в игра Деян Ловрен, а бранителят на Ливърпул направи дузпа малко по-късно, след като игра с ръка в наказателното поле. Сигурдсон бе точен от бялата точка и запази малките надежди на Исландия.

До края хърватите доминираха и създадоха няколко положения, въпреки че един гол на Исландия щеше да класира тима за следващата фаза. Иван Перишич донесе победата на “шахматистите” в последната минута. Той бе изведен отляво и с хубав удар не остави шансове на Фридьонсон.

ИСЛАНДИЯ - ХЪРВАТИЯ 1:2
0:1 - Бадел (53)
1:1 - Сигурдсон (75-д)
1:2 - Перишич (90)

ИСЛАНДИЯ: Халдорсон, Магнусон, Р. Сигурдсон, Ингасон, Севарсон, Халфредсон, Гунарсон, Г. Сигурдсон, Бярнасон, Гудмундсон, Финбогасон