Испания се добра до първото място след драма с Мароко (видео + галерии)

Отборът на Испания се класира за 1/8-финалите на Световното първенство след драматично 2:2 с Мароко в двубой от група В, игран в Калининград. Яго Аспас взе точката за иберийците с гол в 91-ата минута, който първоначално не беше зачетен заради несъществуваща засада, но намесата на ВАР донесе справедливостта. Бутаиб откри резултата за мароканците в 13-ата, но Иско изравни шест по-късно. В 81-ата Ел Несири шокира Ла Роха, но късното попадение с пета на Аспас оформи крайния резултат. Равенството между Португалия и Иран (1:1) позволи на испанците да са първи в групата заради повече отбелязани голове при равна голова разлика. На осминафиналите Испания ще се изправи срещу домакина Русия.
Наставникът на иберийците Фернандо Йеро заложи на Тиаго Алкантара, лишавайки се от услугите на Коке и Лукас Васкес. Диего Коща поведе нападението на Ла Роха, подкрепян от Иско, Давид Силва и Андрес Иниеста.
mАфриканците разчитаха на един нападател в лицето на Бутаиб. Любопитното е, че капитанът Мехди Бенатия беше оставен на резервната скамейка.
Двубоят започна с продължителни атаки на испанците. Футболистите са поизнервиха с някои по-остри в влизания като това на Жерард Пике в осмата минута. Първоначално съдията предпочете да се ограничи устни забележки, но след това санкционира по-твърдата игра на Мароко. В 11-ата Давид Силва беше изведен в наказателното поле, но опитът му за центриране не беше успешен.
В 13-ата испанците направиха глупост при изнасянето на топката и подариха гол на своя съперник. Иниеста и Серхио Рамос не се разбраха и поднесоха кълбото на Бутаиб, който тръгна на скорост и излезе сам срещу Давид де Хеа. Нападателят успя да стреля между краката на стража и да открие резултата - 0:1.
В 19-ата Иниеста изкупи вината си с прекрасна асистенция. Легендата на Барселона получи топката от Диего Коща, излъга съперник и подаде към Иско, който от пет метра реализира хладнокръвно с висок удар - 1:1.
Момчетата на Йеро се посъбудиха и започнаха да атакуват по-настойчиво. В 23-ата Жерард Пике стреля с глава след корнер - в ръцете на вратаря. В 25-ата брантелят на "червените" отново изпуснаха централния нападател Бутаиб, който този път загуби битката с Давид де Хеа. Испанският страж направи първото си спасяване от старта на Мондиала.
В 27-ата Жорди Алба демонстрира страхотна скорост, подаде към Диего Коща в наказателното поле, но нападателят беше блокиран. В 36-ата Иниеста отново влезе с топка в наказателното поле, но този път подаването му назад не намери адресат. Минута по-късно Серхио Бускетс беше изпуснат при корнер, ала стреля неточно с глава.
Във втората добавена минута на първото полувреме Иниеста осъществи рейд на скорост в наказателното поле и подаде успоредно на голлинията към Коща, който обаче не насочи по най-добрия начин.
В 55-ата минута Нордин Амрабат отправи изключителен диагонален шут от 25 метра, при който Де Хеа беше безпомощен. Топката зрелищно намери гредата около сглобката. Испанците разчитаха на множество подавания и изостряне на атаките с включвания по фланговете. В 62-ата Тиаго Алкантара направи двойно подаване, получи в наказателното поле, но взе грешното решение в опит да финтира.
Минута по-късно Пике стреля много опасно с глава, но топката профуча опасно покрай гредата, излизайки в аут. В 74-ата Йеро освежи атаката на испанците, пускайки в игра Яго Аспас и Марко Асенсио за сметка на Коща и Тиаго. В 80-ата Сиеж стреля от въздуха и топката удари ръката на Пике. Съдията прецени, че няма дузпа. При корнера падна гол. Ел Несири надскочи Пике и Рамос и с глава матира Де Хеа за 1:2.
Последвалият натиск създаде напрежение пред вратата на африканския тим. В 91-ата минута иберийците изпълниха късо от корнер, топката беше центрирана от Карвахал на първа греда, където изскочи Яго Аспас и брилянтно отклони с пета към далечния ъгъл. Страничният рефер вдигна флага за засада. След последвалата консултация с видеоповторение съдията видя, че няма засада и зачете попадението за крайното 2:2.
mКато цяло Испания отново показа, че има сериозни пробойни в отбрана, а в същото време трудно създава голови ситуации. Испанците ще играят с Русия в събота (30 юни). Мароко напуска надпреварата след три стабилни мача, но едва една точка.