Португалия спечели промоция за Лигата на нациите (видео + снимки)

Волейболистите от националния отбор на Португалия спечелиха промоция и ще играят в Лигата на нациите през следващата година. Възпитаниците на треньора Уго Силва обърнаха и се наложиха над Чехия с 3:1 (18:25, 25:22, 25:19, 25:16) в големия финал на межконтиненталната Чалънджър купа за мъже, на която бяха домакини, игран снощи пред над 3500 зрители в залата в Матозиньош.

По този начин Португалия не само спечели Купата, но и място в най-комерсиалния волейболен турнир в света - Лигата на нациите догодина. Иберийците ще заменят в Лигата Република Корея, която завърши на последното 16-о място в общото класиране през тази година. Португалия се завръща в световния елит, след като игра във втора дивизия на Световната лига (б.р. предшественика на Лигата на нациите) през 2017 година. Естония пък спечели бронзовите медали на турнира, след като надигра Куба с 3:0 гейма.

Най-полезен за португалския тим бе капитанът Алешандре Ферейра с 22 точки (2 блока, 1 ас и 59% ефективност в атака) за победата. Марко Ферейра добави още 19 точки (1 блок, 2 аса и 70% ефективност в атака) за успеха. За чехите Ян Хадрава и Донован Джаворонок завършиха с 12 и 11 точки.