България на финал на "чалъндж" турнира в Перу

Волейболистките от националния отбор на България са на крачка от влизане в Лигата на нациите догодина, след като се класираха за финала на междуконтиненталната Чалънджър купа в Перу. Момичетата на селекционера Иван Петков се наложиха категорично над домакините от Перу с 3:0 (25:21, 25:22, 25:16) във втората полуфинална среща на турнира, играна тази нощ в 6-хилядната зала "Едуардо Дибос Колизеум" в столицата Лима.

По този начин българските "лъвици" се класираха за големия финал на турнир, чийто победител ще спечели Купата и място във Волейболната лига на нациите. На финала България ще се изправи срещу Колумбия, която надделя над Пуерто Рико с 3:1 гейма в първия полуфинал по-рано през нощта. Финалът между България и Колумбия е утре (25 юни) от 02,00 часа българско време през нощта, а преди това от 00,00 часа ще бъде срещата за бронзовите медали между Перу и Пуерто Рико.

Началото на първия гейм бе равностойно, след което българските момичета се откъснаха в резултата с добра преднина. След средата на гейма, обаче, домакините от Перу се доближиха и дори изравниха. "Лъвиците" се мобилизираха и заиграха по-стабилно, перуанките отново се опитаха да се върнат в гейма, но не се получи и България поведе с 1:0 след 25:21. Във втората част домакините започнаха силно, но българките взеха инициативата в свои ръце и дръпнаха. В ключовите моменти Перу отново се опита да се върне в играта, но не успя - 25:22 и 2:0 за България. Третият гейм отново бе равностоен от начало, но след това българските "лъвици" взеха нещата в свои ръце и спечелиха без проблеми с 25:16 и 3:0.

Най-полезна за българския тим бе Мария Каракашева с 13 точки (3 аса и 28% ефективност в атака) за победата. Гергана Димитрова (1 блок и 35% ефективност в атака) и капитанката Христина Русева (7 блока! и 31% ефективност в атака) добавиха 12 и 11 точки за успеха. За Перу Карла Ортис реализира 12 точки.