Неймар вкара след куп пропуски и симулация за дузпа, но Коутиньо е героят на Бразилия (видео)

Бразилия постигна първа победа на Мондиал 2018, след като надделя с 2:0 над Коста Рика на "Санкт Петербург Арена" във втория си двубой от Група "Е". Успехът на "Селесао" не дойде никак лесно, като играчите на Тите стигнаха до головете едва в добавеното време. Филипе Коутиньо откри в 91-вата минута, а Неймар удвои в 97-ата, като това попадение бе под №56 за него с националната фланелка, с което той изпревари Ромарио в класацията на най-големите реализатори на Бразилия.
Голямата звезда в селекцията на Тите пропусна доста положения в хода на мача, а през второто полувреме се опита да си спечели и дузпа, която дори първоначално бе отсъдена, но след това Бьорн Кайперс отмени решението си след консултация с ВАР. Р

Неймар започна като титуляр, въпреки че във вторник получи лека контузия в глезена. Тите обаче не можеше да разчита на Данило, който е с травма. На негово място стартира Фагнер. Това бе и единствената промяна в стартовия състав на "Селесао". Тиаго Силва носеше капитанската лента днес.

Оскар Рамирес очаквано заложи на доста дефанзивна тактика с петима бранители. Маркос Урена действаше в атака за Коста Рика, а Брайън Руис и Йохан Венегас му помагаха от задна позиция. Брайън Овиедо бе предпочетен пред Франсиско Калво.

34 Бразилия - Коста Рика

Очаквано "кариоките" владееха топката повече в първите десетина минути, но Неймар и компания не създаваха никакви проблеми пред вратата на съперника. Напротив - първата по-сериозна опасност създадоха костариканците. В 13-ата минута  Гамбоа спринтира отдясно, след което върна към Борхес, който стреля по земя от 12-13 метра, но не успя да намери добре топката и ударът му мина встрани.

"Лос Тикос" не се смущаваха да правят доста нарушения, които даваха възможност на бразилците да центрират топката в наказателното поле, но отбраната на Коста Рика се справяше добре.
В 26-ата минута Неймар опита пробив в наказателното поле, но топката му бе избита. Марсело стреля по земя, като неговият удар се превърна в пас за Жезус, който прати топката във вратата. Попадението обаче правилно бе отменено, тъй като нападателят на Манчестър Сити бе в положение на засада.
Минута след това Коутиньо изведе добре Неймар, но звездата на ПСЖ не успя да овладее добре и това даде шанс на Навас да се намеси.

В 30-ата минута Коутиньо опита един от типичните си удари от дистанция, но топката премина над вратата.
В 41-вата минута Марсело отправи и първият точен изстрел в този двубой. Крайният бранител на Реал Мадрид шутира от границата на наказателното поле, но право в ръцете на Навас, който изненадващо нямаше почти никаква работа до почивката.
Тите направи промяната за началото на второто полувреме, като селекционерът на Бразилия извади Вилиан, а негово място влезе Дъглас Коста.
В 48-ата минута в наказателното поле на Коста Рика се създаде напрежение. Паулиньо и Жесус комбинираха добре, Руис върна към Навас, който изрита отново към Паулиньо. Халфът на Барселона центрира към Неймар, който отново не овладя много добре и стражът на Реал улови. Нападателят на Бразилия го фаулира и дори трябваше да получи жълт картон за действието си, но бе пожален от главния съдия. "Селесао" обаче рязко вдигна темпото. Две минути след това Жезус засече с глава центриране отляво, но ударът му срещна напречната греда. След това и Коутиньо стреля опасно, но се получи рикошет в крака на Гамбоа и топката излезе в корнер.

В 57-ата и 58-ата минута Навас отново трябваше да се намесва решаващо, след като последователно спаси точни удари на Неймар и Коутиньо.
След тези минути на стъписване Коста Рика на свой ред опита две-три контраатаки. В 68-ата минута Руис прати една опасна топка в наказателното поле на Бразилия, но Миранда бе на място и изчисти.
В 72-рата минута Неймар пропусна нова страхотна възможност, след като открадна топката от Гамбоа и стреля фалцово от 17-18 метра, но ударът му премина встрани от дясната греда.

В 78-ата минута Неймар получи в наказателното поле, където задържа, след което падна. Бьорн Кайперс посочи бялата точка, тъй като си помисли, че Гонзалес е задържал нападателя. Повторенията обаче показаха, че контактът е минимален и Неймар по-скоро симулира. Видеоасистентите се намесиха и сигнализираха на Кайперс, който изгледа повторение и правилно отмени първоначалното си решение след намесата на ВАР.
В 91-вата минута "Селесао" стигна до победния гол. Жезус опита да овладее в наказателното поле едно центриране отдясно, но не го направи много добре, като за късмет на Бразилия това се превърна в асистенция към Коутиньо, който изскочи иззад гърба на бранител и провря отблизо топката между краката на Навас, носейки победата на своя отбор.
Две минути след това Фирмино пропусна дори да удвои преднината на "кариоките".
В 97-ата минута Неймар сложи точка на спора. Дългас Коста проби отдясно, след което центрира към бившия играч на Барселона, който засече от три метра, въпреки че за малко щеше да пропусне и тази ситуация.
С този успех Бразилия се изкачи на върха във временното класиране на Група "Е". По-късно днес играят Сърбия и Швейцария. Последният двубой на Неймар и компания от груповата фаза е именно срещу сърбите. Двубоят е в сряда, 27 юни.