WORLD CUP 2018

Гол от приказките и VAR-дузпа белязаха дуела между Дания и Австралия (видео+галерия)

21 юни 2018 | 16:51 - Обновена
Дания и Австралия завършиха 1:1 в срещата помежду си от втория кръг на груповата фаза на Мондиал 2018. Двубоят в Самара предложи приятен футбол, в който първото полувреме бе равностойно, а второто мина под диктовката на "кенгурата" на Берт ван Марвайк. Кристиан Ериксен откри резултата с много красил гол в осмата минута. Миле Йединак изравни от дузпа в 37-ата минута. Наказателният удар дойде след като реферът Матеу Лаос си послужи с видеоповторение.

Така тимът на Австралия спечели първата си точка на световните финали в Русия, докато датчаните събират четири в актива си. Футболистите на "Червения динамит" спечелиха на старта с 1:0 срещу Перу, което им дава предимство в класирането към момента.
Във втората минута Томас Дилейни получи възможност да играе с топката след центриране отляво, но датският футболист показа неточен мерник с глава и не застраши вратата на Матю Райън.

"Отговорът" на "кенгурата" дойде също с изстрел с глава. В петата минута Матю Лекие се извиси над отбраната в бяло-червено, но топката прелетя над вратата.
Първият фойерверк в мача дойде в седмата минута. Николай Йоргенсен майсторски пусна пас към Кристиан Ериксен, който с премерен шут не остави никакви шансове на Райън - 1:0 за "Червения динамит"!

Датският гол смути австралийския отбор, който показа немощ в офанзивен план и през следващите десетина минути почти не поглеждаше към рамката на Каспер Шмайхел.

В 22-ата минута Матю Райън трябваше да внимава при коварен шут на Пионе Систо. Крилото на Селта обаче нанесе удар право в тялото на вратаря и той не срещна трудности.

Силната игра на датчаните доведе до нова опасност пред Райън. Николай Йоргенсен посрещна с глава остро центриране в 24-ата минута, но топката мина встрани от мишената и резултатът се запази.

Последва засилване на австралийците, пропуск на Роби Крузе, за да дойде 36-ата минута, в която Юсуф Поулсен игра с ръка в наказателното поле пред Шмайхел. Първоначално това остана незабелязано за главния съдия Антонио Матеу Лаос, но след VAR той посочи без колебание бялата точка.

Зад топката застана Миле Йединак и след секунди Каспер Шмайхел трябваше да бърка в мрежата си - 1:1. Това сложи край на рекорда на датския страж за "сухи минути" под датската рамка - 571 минути до този момент.

Второто полувреме започна двуостро - с по едно опасно центриране пред двамата вратари, но това не доведе до 2:1.

Последваха скучни минути, в които "кенгурата" натискаха повече газта и напрежението постепенно се пренесе пред рамката на Шмайхел. В 68-ата минута се стигна до опасно разбъркване в датското наказателно поле, но в последния момент бранител изчисти в ъглов удар. Оге Харейде реагира, пускайки в игра нападателя Андреас Корнелиус

Австралийските акции обаче не спряха. В 70-ата минута Аарън Мууй прати снаряд към мрежата на "Червения динамит", но от радостта го разделиха 30-40 сантиметра. Секунди по-късно Шмайхел улови шут на Томас Рогич. В 72-ата минута изстрел на Систо мина покрай рамката на Райън.

В 74-ата минута Берт ван Марвайки направи принудителна смяна, след като централният нападател Андрю Набут самоконтузи своето рамо. В игра за "кенгурата" влезе Томи Джурич. В 89-ата минута силната игра на Австралия доведе до две нови положения пред Шмайхел, който първо отби изстрел отляво на резервата Даниел Арзани, а след това улови топката след нов противников удар.

Така Дания събира четири точки преди последния кръг, в който европейските шампиони от 1992 година ще се изправят срещу фаворита Франция. Австралия пък ще разчита на своя успех над Перу и добри новини от срещата на "Червения динамит" с "петлите".

Пионе Систожълт картон Пионе Систо  84'
82' Том Рогич  Том Рогичизлиза
Джаксън Ървайн  Джаксън Ървайнвлиза
75' Андрю Набут  Андрю Набутизлиза
Томи Джурич  Томи Джуричвлиза
Николай Йоргенсенизлиза Николай Йоргенсен  68' Роби Крузе  Роби Крузеизлиза
Андреас Корнелиусвлиза Андреас Корнелиус  Даниел Арзани  Даниел Арзанивлиза
Юсуф Поулсенизлиза Юсуф Поулсен  59'
Мартин Брайтвайтевлиза Мартин Брайтвайте
38' Миле Йединак  Миле Йединакдузпа