Испания надви Иран с мъка и късмет (видео + галерия)

Отборът на Испания записа много трудна победа с 1:0 над Иран в среща от група В на Световното първенство, играна в Казан. Диего Коща отбеляза доста късметлийски гол в 54-ата минута и той остана единствен до края. В 63-ата иранците опънаха мрежата зад Давид де Хеа, но при вдигнат флаг за засада. Успехът качи испанците на върха в групата с равни точки и равна голова разлика с Португалия. Иран е само точка зад тях.
Даниел Карвахал се завърна в стартовия състав на Ла Роха след преодоляна контузия. Диего Коща поведе нападението на иберийците, подкрепян от Лукас Васкес, Давид Силва и Андрес Иниеста. Фернандо Йеро постави Иско в центъра на терена. Карлуш Кейрош разчиташе в атака предимно на Сардар Азмун.
Срещата в Казан започна с постепенни атаки към вратата на азиатците. В началото момчетата на Кейрош също показаха зъби в нападение и в шестата минута последва опасно центриране пред Давид де Хеа, при което не се стигна до удар.
Опитите на иберийците за изостряне на акциите завършваха без удари. В 19-ата минута Давид Силва шутира от 22 метра, ала прати топката в тялото на съперник. Ла Роха владееше продължително топката и статистиката за пасове беше изцяло в тяхна полза. Иран се бранеше добре и рядко допускаше топката в наказателното си поле. В атака азиатците бяха по-постни, но не забравяха и тази фаза от играта.
В 25-ата Давид Силва стреля от пряк свободен удар, топката се отклони от стената, но вратарят Алиреза Бейранванд внимаваше и улови. Две минути по-късно Иско не овладя добре в наказателното поле иначе имаше отлични варианти пред себе си. В 30-ата Иско много елегантно подаде към Андрес Иниеста, чийто последвал пас беше блокиран. В рамките на същата минута Серхио Рамос игра с глава на първа греда, а Силва отправи атрактивен удар с гръб към вратата - неточен.
В 42-ата отново Давид Силва получи шанс да стреля. Канарският халф отново беше блокиран, след като получи топката на седмия метър от голлинията. Във втората добавена минута на първото полувреме Силва направи двойно подаване с Карвахал и отново ударът му беше блокиран. В крайна сметка първите 45 минути завършиха без попадение, въпреки че пасовата в графата на испанците бяха пет пъти повече от тези за иранците. Първото полувреме ще се запомни най-вече с напрежението между Коща и вратаря на Иран.
Световният шампион от 2010 година започна вихрено втората част. В 48-ата минута Жерард Пике се размина с топката в малкото наказателно поле. Минута по-късно Серхио Бускетс шутира от 20 метра, вратарят не изби убедително, но се поправи пред погледа на Лукас Васкес.
В 53-ата феновете на Ла Роха изтръпнаха. Пике не изчисти добре с глава и заложи топката на Карим, който шутира и опъна мрежата от външната страна. Минута по-късно топката попадна в мрежата на азиатския тим след куриозна ситуация. Диего Коща се завъртя в наказателното поле в опит да овладее топката. Вместо това да се случи Пуралиганджи изрита топката в краката на нападетеля, след което тя намери път към мрежата - 0:1.
Иран отговори с добър удар с глава в 60-ата минута. Сардар Азмун центрира отдясно, а Мехди се пребори за високата топката и насочи опасно покрай гредата - аут. В 63-ата иранските футболисти ликуваха, но бяха озаптени от вдигнат флаг за засада. Съдията реши да използва ВАР, за да се увери в правотата си. Повторенията показаха, че Езатолахи е в засада и играе с топката.
В 70-ата испанците бяха много близо до успокоителен втори гол. Пике и Коща се мъчеха да добутат топката на прага на голлинията. Рамин беше легнал на голлинията и си помогна с ръка, за да спаси гола. Съдията отсъди нарушение в атака.
В 82-ата Вахид Амири премина лесно през Пике и центрира към далечната греда, където Мехди надскочи Алба и стреля опасно с глава. Де Хеа чакаше на голлинията и имаше късмет, че топката прелетя малко над гредата. До края усилията на иранските футболисти не донесоха изравнителен гол.
Така Испания се поздрави с първа победа и диша малко по-спокойно преди последния си мач от групата. Групата приключва с мачовете Португалия - Иран и Испания - Мароко.