С нов гол и нов рекорд Кристиано Роналдо донесе изстрадана първа победа на Португалия (видео)

Португалия постигна първа победа на Световното първенство в Русия, след като надделя с 1:0 над Мароко на "Лужники" във втория си мач от надпреварата в Група "В". Още в четвъртата минута Кристиано Роналдо откри резултата, вкарвайки четвъртия си гол на Мондиал 2018. С това попадение, което се оказа единствено в двубоя, звездата на Реал Мадрид подобри 62-годишния рекорд на Ференц Пушкаш, ставайки европеецът с най-много голове за национален отбор.
Тимът на Мароко игра по-добре от своя съперник през голяма част от този мач, но така и не успя да реализира положенията си и трябваше да се примири с втора поредна загуба, която сложи край на шансовете на африканския тим да  продължи в следващата фаза.

Селекционерът на "мореплавателите" Фернандо Сантош бе направил една промяна в сравнение с равенството с Испания (3:3). Жоао Марио беше предпочетен пред Бруно Фернандеш.

Ерве Ренер пък можеше да разчита на Нордин Амрабат, за когото се твърдеше, че е със сътресение. Той започна с предпазна каска. Набил Дирар бе възстановен от своята контузия и стартира. Мануел Да Коща и Халид Бутаиб също бяха титуляри за "Атласките лъвове".

175 Португалия - Мароко 1:0
Още в първата минута Бутаиб нанесе удар с глава към вратата на Патрисио, но топката премина над напречната греда.
Португалия отговори с два поредни корнера, вторият от които бе изпълнен късо към Моутиньо, който центрира в наказателното поле, където Кристиано Роналдо се измъкна от опеката на Да Коща и простреля с глава Мунир. Това бе четвърти гол на аса на Реал Мадрид на това Световно и негов 85-и за Португалия.
С това попадение CR7 подобри 62-годишния рекорд на Ференц Пушкаш, ставайки европеецът с най-много голове за национален отбор.
Само четири минути след това Роналдо отправи нов опасен удар, но този път топката профуча покрай гредата.
Мароко тръгна напред в търсене на бърз отговор. В десетата минута Бутаиб засече центриране на Дирар, но ударът му мина над вратата. Две минути след това "лъвовете" имаха реална възможност да изравнят. Корнер отдясно бе отклонен към далечната греда, където Бенатия бе оставен сам и насочи топката към ъгъла, но Патрисио улови.
Натискът на Мароко продължи. В 19-ата минута Амрабат премина покрай Герейро, но в последния момент Пепе отклони центрирането му. Малко по-късно Зиеш стреля от 25 метра, но Патрисио отново улови сигурно.
Амрабат, който свали предпазната си каска, тъй като му пречеше, продължи да бъде много деен. В 27-ата минута той отново преодоля Герейро, след което падна, претендирайки, че е бил дръпнат за фланелката. Всъщност и двамата правеха това, така че сигнал не последва. Две минути след това мароканците настояваха отново за дузпа. Този път Фонте изблъска в гръб Бутаиб при борбата за една висока топка, но и тук сигнал не последва.
Пет минути преди почивката Кристиано изведе много добре Гедес зад отбраната на съперника, но Мунир спаси с една ръка удара на нападателя.
В добавеното време на първото полувреме Мароко пропусна страхотна възможност. Беланда отклони с глава центриране от фаул, но Бенатия, който бе оставен сам на далечната греда, не успя да засече и да прати топката във вратата на Патрисио.
В 51-вата минута Кристиано Роналдо пропусна златна възможност да удвои аванса на Португалия, след като получи шанс да стреля от 17-18 метра, но прати топката високо над вратата. Мароко отговори с поредния пробив на Амрабат по десния фланг, след което Беланда шутира, но право в ръцете на новия вратар на Уулвърхамптън.
В 57-ата минута Патрисио спаси Португалия от изравнителен гол, след като изби с една ръка удар с глава на Беланда, който засече добре центриране на Бусуфа от фаул.
Четири минути след това Бенатия пропусна поредната възможност за Мароко. Бранителят на Ювентус спечели топката след ново центриране от свободен удар, но изстрелът му от 15-ина метра профуча над вратата.
В 65-ата минута поредният пробив на Амрабат завърши с центриране, което срещна лакътя на бранител на Португалия, но Марк Гайгер подмина и тези претенции на мароканците за дузпа.

В 78-ата минута Бенатия засече ново центриране от фаул, но топката премина встрани от вратата.
В 80-ата минута африканците отново настояваха за дуза, след като при опита да изчисти топката Пепе като че ли игра с ръка наказателното поле, но това стана след рикошет и последствия отново нямаше.
Пет минути преди края Кристиано Ронадло си спечели нарушение на границата наказателното поле, въпреки че контакт между него и Бенатия нямаше. Ударът на звездата на Реал обаче срещна стената, след което лидерът на Португалия се опита и да си спечели дузпа, но безуспешно.
В последната минута Хаким Зиеш проби добре в наказателното поле, но ударът му рикошира в гърба на Пепе и излезе в корнер.
Последният мач на Португалия от груповата фаза е на 25 юни, понеделник, срещу Иран. По същото време Мароко ще излезе за честта си срещу Испания.