Швеция преметна Южна Корея с "ВАР дузпа" (видео + галерия)

Отборът на Швеция надигра с 1:0 Южна Корея в мач от група от F на Световното първенство, игран в Нижни Новгород. Гранквист отбеляза от дузпа в 65-ата минута. Съдията първоначално не видя нарушение, но използва помощта на ВАР и взе правилното решение да посочи бялата точка. Така "тре кронур" поведе групата рамо до рамо с Мексико. Германия и Южна Корея делят последната позиция с 0 точки и голова разлика 0:1.
“Трите корони” разчитаха на двама централни нападатели - Маркус Берг и Ола Тойвонен при схема 4-4-2.
В състава на азиатците личеше името на Хюн-Мин Сон.
23 Феновете на Швеция срещу Южна Корея
Срещата започна в спокойно темпо и с повече действия в половината на скандинавците. Корейците подходиха със самочувствие и с желание да водят играта. Постепенно шведите се изнесоха по-напред и на свой ред погледнаха към вратата на Хюн-Во Чо. Головите положения обаче липсваха.
В 20-ата Маркус Берг направи огромен пропуск. Той се изправи пред вратаря и от чиста позиция от седем метра стреля с вътрешен удар в крака на корейския страж. Берг не беше притесняван от абсолютно никого, но въпреки това не преодоля вратаря Чо.
В 28-ата Парк получи контузия след опит да спаси една топка на тъча и беше заменен принудително. Минута по-късно Берг получи нова възможност в опасна близост, ала беше блокиран. В 35-ата играчът на Тотнъм Сон напредна мощно по десния фланг, но центрирането му беше неуспешно, след като Гранквист беше заел точна позиция.
Две минути по-късно корейците изградиха нова бърза атака, която отново не завърши с удар. Съдията пропусна нарушение в атака, което даде старт на контрата. В 42-ата корейците претендираха за дузпа, но реферът прецени, че Аугустинсон играе чисто. Минута по-късно шведите поискаха 11-метров удар и арбитърът отново замълча. Корейският защитник първо изби топката и след това последва контакта с крака на Тойвонен.
В добавеното време на първата част топката беше центрирана много добре от десния фланг, но Тойвонен не успя да стреля добре с глава и спечели само корнер. Като цяло Швеция беше по-добрият отбор преди почивката, като изключим първите 20-ина минути.
В 56-ата шведите имаха нов шанс да открият резултата. След центриране от статично положение Тойвонен стреля опасно с глава, но вратарят Чо беше позициониран добре и въпреки затрудненията успя да избие от голлинията. В 63-ата Ким препъна Клаесен в наказателното поле. Съдията успя да види положението след видеоповторение. Гранквист отбеляза дузпата със спокоен удар в левия ъгъл - 1:0.
След попадението корейците потърсиха изравняването, но не показаха достатъчно идейна игра в атака. В последните минути европейският тим се прибра с цел да затвори пространствата пред вратаря Олсен. Азиатците така и не успяваха да отправят опасен удар към вратата. В 90-ата Хуан беше изпуснат на много удобна позиция за удар. Опитът му с глава обаче беше неточен и топката премина покрай гредата.
В крайна сметка шведите взеха ценна победа и взеха три точки преднина пред световния шампион Германия.