Неймар се раздаде, но Бразилия изпусна победата срещу Швейцария (видео)

Още един от големите фаворити на Мондиала в Русия записа неуспешен старт на кампанията си. Тимът на Бразилия стигна само до 1:1 срещу Швейцария в среща от Група "Е", в която са още Сърбия и Коста Рика. Филипе Коутиньо реализира забележително попадение в 20-ата минута с параболичен удар, но в 50-ата Стивен Цубер изравни за европейците с глава.
"Златистите" обаче имаха претенции за нарушение от страна на Цубер при попадението, но съдиите не им обърнаха внимание. Освен това бразилците настояваха и да получат наказателен удар за задържане на Габриел Жезус в 73-ата минута, но и този им протест не беше уважен.
Изключителен мач изнесе възстановеният от травма Неймар. Нападателят на Пари Сен Жермен беше кошмар за играчите в червено с неспирните си пробиви, а те не спряха да го малтретират. В крайна сметка тактиката на "кръстоносците" им донесе точка, като те имаха и доста късмет, защото петкратните шампиони създадоха множество чисти положения.

Южноамериканците започнаха в състав с Неймар, Вилиан и Габриел Жезус в атака, а Филипе Коутиньо беше в халфовата линия.

Селекционерът на швейцарците Владимир Петкович не поднесе никаква изненада и заложи на очаквани 11. Опитните Гранит Джака, Валон Бехрами и Блерим Джеймали бяха в средата на терена, а на бековете Стефан Лихтщайнер и Рикардо Родригес трябваше да се справят с фланговите нападатели на “селесао”. От бързоногия Харис Сеферович от Бенфика се очакваше да притеснява отбраната на бразилците.
Изненадващо "кръстоносците" имаха първата възможност още в 3-ата минута, когато Блерим Джемайли стреля от движение, но топката мина над гредата.
"Златистите" се стреснаха и набързо организираха няколко опасности с пробиви по крилата. Така в 11-ата минута, след известна доза късмет, Паулиньо получи топката на 2-3 метра пред голлинията, но не уцели добре топката и тя излезе в аут.
В 16-ата Неймар си спечели нарушение пред наказателното поле, но последвалият му изстрел беше слаб.
Четири минути по-късно обаче Ян Зомер нямаше този шанс, защото Коутиньо го направи безпомощен с удар от около 20 метра, като топката се отби и в страничната греда, преди да влети в мрежата за 1:0.
След гола тимът на Владимир Петкович намери сили да изнесе играта и бразилците временно се прибраха в своята половина в изчакване на възможност за контраатака. Футболистите в червени екипи обаче не стигнаха дори до една възможност. В края на полувремето те имаха късмет, че след корнер Габриел Жезус не уцели вратата с глава от отлична ситуация.
В началото на второто полувреме европейците веднага се опитаха да натиснат и още в 26-ата секунда записаха удар към вратата на Алисон, но - както досега - неточен.
В 47-ата Каземиро допусна грешката да си изкара жълт картон за нарушение около центъра, което го направи доста по-внимателен в действията си.
В 50-ата минута Швейцария изравни донякъде изненадващо. След центриране от корнер Цубер избута Миранда и с глава заби топката в мрежата за 1:1. Съдиите прецениха, че няма основание за маркиране на нарушение на футболиста на Хофенхайм и попадението беше зачетено.
Малко след това Коутиньо и Неймар пропуснаха да върнат аванса на бразилците. Междувременно Тите видя, че Каземиро вече не му носи полза и го замени с Фернандиньо.
Неймар се нагърби по подобие на Лионел Меси от мача срещу Исландия да решава всичко. Той обаче биваше постоянно фаулиран и до средата на втората част вече беше изкарал три жълти картон на състезатели на съперника. В 69-ата Ней отлично намери Коутиньо в наказателното поле, но той не уцели вратата.
В 73-ата минута се стигна до нова спорна ситуация, при която Жезус изкаше дузпа за задържане на Мануел Аканжи, но главният арбитърът Сесар Рамос (Мексико) беше толкова убеден, че няма нарушение, че дори не поиска намесата на ВАР.
В 77-ата Неймар пробва да реализира с удар от около 30 метра, но Ян Зомер не допусна изненада.
За последните малко повече от десетина минути Тите даде шанс на Роберто Фирмино вместо Габриел Жезус. И малко след влизането си нападателят на Ливърпул беше много близо до гола.
В 88-ата Неймар стреля опасно с глава, но право в ръцете на Зомер, а минута по-късно и Фирмино накара стража на Борусия (Мьонхенгладбах) да показва класа.
И това не беше всичко, защото в първата минута на добавеното време шут на Мирана мина точно до гредата.
По-рано през деня Сърбия надви Коста Рика с 1:0 в другата среща от групата. В следващия кръг Бразилия среща Коста Рика, а сърбите ще спорят с швейцарците, като и двата мача са на 22 юни.