Радост за Сърбия! Мондиалът започна отлично за съседите - победа над Коста Рика (видео+снимки)

Отборът на Сърбия започна с победа участието си на Мондиал 2018. Западните ни съседи надиграха с 1:0 четвъртфиналиста от предното Световно първенство - Коста Рика. Единственото попадение в мача от Група "Е" падна в началото на втората част и бе дело на Александър Коларов от пряк-свободен удар. “Орлите” можеха да се поздравят и с още по-изразителна победа, но Александър Митрович, Сергей Милинкович-Савич и резервата Филип Костич направиха няколко много сериозни пропуска. Костариканците също имаха няколко положения през първата част, но като цяло сърбите се поздравиха със заслужен успех.

Атаката на тикосите бе водена от Марко Уреня, който бе подпомаган от Брайън Руис и Йохан Венегас по двете крила. Изненадващо основният нападател на тима Джоел Кембъл бе оставен резерва и се появи чак в средата на втората част.

Сърбите пък ще разчитаха на Митрович в нападение. Зад него бе голямата звезда на тима Милинкович-Савич. По двете крила пък бяха Адем Ляич и Душан Тадич.

Срещата започна двуостро и в първите минути двата тима си размениха по няколко опасни атаки. Най-чистото положение бе за костариканците, когато Джанкарло Гонсалес стреля с глава, но Владимир Стойкович спаси. В 12-ата минута отново той бе много близо до гола, след като бе оставен непокрит в малкото наказателно поле, но не успя да насочи топката с глава в рамките на вратата.

154 Коста Рика - Сърбия

В 27-ата минута дойде отлична възможност за сърбите. Един далечен пас хвана отбраната на Коста Рика неподготвена и Милинкович-Савич се оказа сам срещу Кейлор Навас, но ударът му не бе достатъчно добър, за да преодолее стража.

С напредването на времето до края на първата част двата тима намалиха оборотите и опасностите пред вратите намаляха. Все пак малко преди почивката Милинкович-Савич отправи много красив удар със задна ножица, който бе спасен от Навас. Страничният съдия маркира засада, но повторенията показаха, че ситуацията е чиста и ако топката бе влязла в мрежата, това щеше да е гол за Сърбия.

В началото на втората част Сърбия отново бе близо до гола. Митрович се оказа сам срещу Навас, но и той не съумя да прати топката във вратата и старжът спаси. Скоро обаче все пак сърбите откриха резултата. Един пробив на Митрович приключи с фал пред наказателното поле, който Коларов превърне в гол с неспасяем удар в горния ляв ъгъл на Кейлор.

В средата на полувремето Сърбия бе много близо до удвояване на резултата. Митрович намери резервата Филип Костич на на празна врата, но ударът му от въздух не сполучи и топката не влезе за 2:0. Малко по-късно Митрович направи поредния си пропуск, след като се засуети в наказателното поле и топката му бе избита. В края на мача нервите взеха връх и се получи сблъсък между двата щаба, но съдията успя да успокои страстите. Междувременно натискът на Коста Рика бе ялов и не успя да създаде нищо опасно.

По този начин Сърбия започна по отличен начин участието си в Русия и направи първа, но важна крачка към излизане от груповата фаза. В следващия си мач “орлите” е срещу Швейцария на 22 юни в Калининград. Коста Рика пък ще има тежката задача да наваксва изгубеното срещу един от фаворитите за купата - Бразилия - на същата дата в Санкт Петербург.