Страхотна България разби Канада, великолепно завръщане на Боян Йорданов (видео + галерия)

България се върна към победите във волейболната Лига на нациите, след като изигра най-добрия си мач от началото на турнира. Възпитаниците на Пламен Константинов надиграха категорично тима на Канада с 3:0 (25:22, 25:19, 29:27) пред около 3000 зрители в зала “Конгресна” на ДКС във Варна.

24 България - Канада 3:0
Българските волейболисти не дадоха много шансове на “кленовите листа”, които вчера нокаутираха олимпийските шампиони от Бразилия с 3:0 във Варна.
Най-трудно бе спечелването на третата част, в която националите губеха с в началото с 2:7 и 3:8, а в края спасиха 4 геймбола за Канада, за да се поздравят с победа с 29:27 и 3:0 гейма в мача.

Страхотно завръщане в националния отбор направи диагоналът Боян Йорданов, който изигра великолепен мач, поведе съотборниците си към успеха и запали духа на победата във всички национали.

Това бе 4-а победа за България от началото на турнира.

Утре Виктор Йосифов, Теодор Салпаров и компания излизат срещу олимпийските шампиони от Рио 2016 от Бразилия от 18,30 часа във Варна в третата си среща от турнира в Морската ни столица.

“Кленовите листа” бързо поведоха с 2:0 в началото на срещата след две атаки на Грейъм Виграс. Канада дръпна с 1:3, след като тройната блокада спря пайп на Николай Пенчев. България изравни при 3:3 след дълго разиграване и атака в аут на Гавин Шмит. Атака на Валентин Братоев по диагонала от зона 4 - 4:4. Мощна атака и ас на Гавин Шмит дадоха преднина на Канада от 2 точки при 6:4. Валентин Братоев отигра трудна топка в атака за 5:6. Бърза атака на Боян Йорданов и 6:7. Канада поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. България поведе с 12:11 след нова грешка на канадските волейболисти. Гавин Шмит би сервис в мрежата - 13:12. Валентин Братоев върна жеста и също би начален удар в мрежата - 13:13. Канадците дръпнаха с 16:14 при второто техническо прекъсване след ас на Тейлър Сандърс. При 15:18 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Ас на Николай Пенчев със скорост 111 км в час донесе равенство при 18:18. Стефан Антига взе прекъсване за Канада. Нов ас на Николай Пенчев и 19:18 за България. Стивън Маар успя да изравни до 19:19. Атака по правата на Боян Йорданов от зона 2 запази равенството при 20:20. Николай Пенчев вдигна на Боян Йорданов в зона 2 и диагоналът атакува мощно по късия диагонал за 21:20.

Мощен сервис на Виктор Йосифов предизвика Никалъс Хоуг да атакува в аут - 22:20. Стефан Антига взе прекъсване за Канада. Ас на Виктор Йосифов и 23:20. добро посрещане на Николай Пенчев даде възможност на Боян Йорданов да атакува мощно от зона 2 по диагонала за 24:21. При 22:24 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Стивън Маар сгреши началния си удар и България спечели първата част с 25:22. България поведе с 2:1 след атака на Боян Йорданов. последва ас на Виктор Йосифов - 3:1. Грешка на канадците и 4:1. Френският наставник на Канада взе прекъсване. Отлична атака на Валентин Братоев покрай блока на Канада и 5:2. Пайп на Николай Пенчев направи резултата 6:3. Стивън Маар атакува в аут и България поведе със 7:4. България поведе с 8:4 при първото техническо прекъсване. Пускане на Георги Сеганов и 9:4. България поведе с 10:6 и Стефан Антига взе прекъсване. Ас на Николай Пенчев доведе до 12:7. Боян Йорданов игра с блокадата за 13:8. Нов ас на Виктор Йосифов и 14:8 за България. България поведе с 16:9 при второто техническо прекъсване, след като Боян Йорданов завърши успешно атака. Националите поведоха с 21:16, а Стефан Антига направи няколко смени в състава на Канада. Блокаут на Валентин Братоев донесе 22:17. Страхотно отиграване на трудна топка от Валентин Братоев и 23:17.

Джейсън Дероко би сервис в аут и България стигна до геймбол при 24:18. Пайп на Николай Пенчев изведе България до успех във втората част с 25:19.

Канада поведе уверено в резултата в началото на третата част с 6:2, благодарение на коварния сервис на Грейъм Виграс.  Пламен Константинов взе прекъсване. “Кленовите листа” дръпнаха с 8:4 при първото техническо прекъсване. Отлични изяви на Виктор Йосифов в атака, Георги Сеганов на начален удар, Боян Йорданов в атака и Валентин Братоев на блокаут доведоха до равенство 10:10. Атака по блока на Боян Йорданов и 11:11. България поведе с 15:14 след ас на Валентин Братоев. Канада записа две поредни точки и дрътна с 16:15 при второто техническо прекъсване. Боян Йорданов изравни с мощна атака по правата от зона 2 при 18:18. Единичен блок на Светослав гоцев изведе България напред при 20:19. Аут на никалъс Хоуг - 21:20. Страхотен сервис на Боян Йорданов, помогна на диагонала на Бългаия да забие мощно топката за 22:20. Блокаут на Светослав Гоцев напрви резултата 23:22. Блокаут на Джейсън Дероко доведе до равенство 23:23. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Канада стигна до геймбол при 24:23. Гавин Шмит прати топката в аут след изпълнение на начален удар - 24:24. Канада стигна до геймбол №2 след атак ана Гавин Шмит. Джейсън Дероко сгреши началния удар и 25:25. Нова мощна атака на Гавин Шмит и 26:25 за Канада. Страхотна работа на Георги Сеганов, който вдигна трудна топка към Виктор Йосифов за 26:26. Стивън Маар изведе “кленовите листо” до геймбол №4 при 27:26. Нестандартна атака на Виктор Йосифов с лявата ръка и 27:27. Валентин Братоев излъга канадската блокада за 28:27 и мачбол за България. Мощен серевис на Виктор Йосифов помогна на българската блокада да спре атака на Гавин Шмит и да донесе успеха на България с 29:27 в третата част и в мача с 3:0 гейма.
Боян Йорданов стана най-резултатен за България с 21 точки (1 блок, 63% ефективност в атака).

Капитанът Виктор Йосифов добави още 14 точки (3 аса, 4 блока, 53% ефективност в атака). Валентин Братоев се отличи с 12 точки (1 ас, 2 блока, 56% ефективност в атака).

Грейъм Виграс игра страхотно за Канада и заби 16 точки (6 аса, 5 блока, 100% ефективност в атака), а Стивън Маар и Гавин Шмит добавиха по още 7 точки.

Утре са последните две срещи от групата. От 15.30 часа Франция играе с Канада, а от 18.30 часа България среща Бразилия.

БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 3:0 (25:22, 25:19, 29:27)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 1, Боян Йорданов 21, Валентин Братоев 12, Николай Пенчев 5, Виктор Йосифов 14, Светослав Гоцев 4 - Теодор Салпаров-либеро (Розалин Пенчев, Владислав Иванов)
Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ
КАНАДА: Тайлър Сандърс 1, Гавин Шмит 7, Никалъс Хоуг 5, Стивън Маар 7, Грейъм Виграс 16, Лукас Ван Беркел 5 - Блейър Бан-либеро (Брадли Гънтър 2, Джесън Дероко 5, Джей Бланкенау 1, Брайън Даке, Артър Шварц)
Старши треньор: СТЕФАН АНТИГА.

СНИМКИ: CEV.LU