Франция спечели битката на гигантите с Бразилия (видео)

Националният волейболен отбор на Франция спечели своебразната битка на гигантите на турнира от Група 16 на Лигата на нациите във Варна. След вчерашната шокираща загуба на олимпийския шампион Бразилия от Канада в първия ден на турнира, такава им нанесе и Франция. "Петлите", които са последните победители в Световната лига, спечелиха с категоричното 3:0 (25:19, 25:23, 25:23) в първата среща за деня, играна този следобед пред около 1000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС в Морската ни столица.

Така воденият от Лоран Тили тим излезе еднолично начело във временното общо класиране на Лигата с 9 победи, 2 загуби и 28 точки. "Селесао" са 4-и с 8 победи, 3 загуби и 23 точки. По-късно днес от 18,30 часа България излиза срещу Канада. Утре (17 юни) в последните мачове Франция ще играе с "кленовите листа" от 15,30 часа, а Бразилия с България от 18,30 часа.

Мачът започна с продължително разиграване спечелено от Бразилия след мощна атака на Маурисио Боржеш. Постепенно "петлите" наложиха играта си благодарение на силните атаки на Стефан Бойер. Към него се включи и Кевин Льо Ру, и Франция поведе с 20:17. В крайна сметка французите взеха гейма с убедителното 25:19 след страхотен блок на Льо Ру и атака на Ървин Нгапет. Бойер продължи с отличната си игра и в началото на втората част, но "Селесао" отвърна с Лукаш Сааткамп и 8:6. Разликата се увеличи до 11:7 преди Нгапет да поведе съотборниците си към страхотен обрат и 19:18 в полза на Франция. Това като че ли пречупи олимпийските шампиони и французите удвоиха аванса си след 25:23. Третият гейм се разви по идентичен начин и Франция спечели с 25:23 и 3:0 след атаки на Тибо Росар и Ървин Нгапет.

Най-полезен за Франция бе суперзвездата Ървин Нгапет с 16 точки (2 блока, 2 аса и 55% ефективност в атака) за победата. Стефан Бойер (2 аса и 60% ефективност в атака) и Кевин Льо Ру