Технологиите и късметът на Погба помогнаха на колебливите звезди на Франция в безпрецедентен мач (видео)

Отборът на Франция, който е считан за един от големите фаворити на Световното първенство в Русия, започна кампанията си на Мондиала с измъчена победа с 2:1 над Австралия на "Казан Арена". Селекцията на Дидие Дешан не се представи убедително на старта на надпреварата в Група "С", но стигна до успеха след историческата намеса на ВАР. За първи път на световни първенства тази нова технология бе използвана, за да се отсъди дузпа, чрез която "петлите" поведоха. Точен бе Антоан Гризман в 58-ата минута. Само четири минути след това обаче Миле Йединак изравни също след 11-метров наказателен удар. В 81-вата минута Пол Погба донесе победата на Франция след нова намеса на технологиите - този път тази на голлинията.

Дидие Дешан заложи на експлозивно нападение, съставено от бързите Килиан Мбапе и Усман Дембеле, които действаха от двете страни на Антоан Гризман. Изненадата бе, че в халфовата линия на "петлите" Корентен Толисо беше предпочетен пред Блес Матюиди. Като крайни бранители действаха Бенжамен Павар и Люка Ернандес.

38-годишният Тим Кейхил остана на скамейката на Австралия. Матю Райън, Аарън Мууй и Миле Йединак стартираха за "кенгурата". Атаката се водеше от Андрю Набут, който дебютира за националния отбор през месец март. Той бе подпомаган по крилата от Роби Крузе и Матю Лекие.

Още във втората минута Мбапе нахлу на скорост отляво и стреля от малък ъгъл, но Матю Райън изби в корнер. Началният натиск на "петлите" продължи и в петата минута Погба имаше възможност да изпълни пряк свободен удар от добра позиция. Халфът на Манчестър Юнайтед прехвърли стената, но топката се озова в ръцете на Райън. Малко след това и Гризман стреля по земя, нанасяйки трети точен удар.

53 Франция - Австралия
След нервното начало австралийците се поуспокоиха и изнесоха играта. В 17-ата минута "кенгурата" дори стигнаха до чисто голово положение. Мууй центрира от свободен удар, Сейнсбъри отклони с глава, а Толисо опита да изчисти пред собствената си врата, но насочи топката към десния ъгъл. Лорис обаче внимаваше и изби с една ръка в ъглов удар.

Двубоят стана доста равностоен, като Австралия дори изравни процента на владеене на топката. В 33-ата минута "петлите" разиграха добре на границата на наказателно поле, след което Ернандес получи и стреля по земя, но Милиган подложи крак и изчисти в корнер.
В самия край на първото полувреме Бехич напредна добре. Първоначалното му центриране бе изчистено, но топката стигна отново до него и той стреля встрани от вратата.
В 55-ата минута дойде и ключовият момент, който ще остане в историята на световните първенства. Гризман получи извеждащо подаване и нахлу в наказателното поле, където падна след шпагат на Рисдън. Играта продължи и когато топката напусна терена, реферът Андрес Куня, който първоначално даде знак, че няма дузпа, реши да изгледа видеоповторение на ситуацията. С помощта на VAR той видя, че Рисдън закача крака на Гризман, без да играе за топката, и правилно отсъди 11-метров наказателен удар. Нападателят на Атлетико Мадрид изпълни безупречно, давайки аванс на "петлите".

Няколко минути след това станахме свидетели на нова дузпа, но този път в полза на Австралия. Юмтити абсолютно неадекватно вдигна ръката си и удари с нея топката след едно центриране отдясно. Този път нямаше нужда от помощта на VAR - наказателен удар за "кенгурата". Миле Йединак изпълни точно за 1:1.
Реакцията на Дешан бе да замени Гризман с Жиру, а на мястото на Дембеле се появи Набил Фекир. Няколко минути след това в игра се появи и Матюиди.

Технологиите отново имаха решаваща роля в 81-вата минута, когато удар на Пол Погба рикошира в крака на Бехич, след което топката срещна напречната греда и тупна около голлинията. След това Райън улови, но технологията на голлинията показа, че топката е преминала с пълния си обем, което означаваше втори гол за Франция и победа за "петлите".

По-късно днес играят другите два отбора от Група "С" - Перу и Дания.

Франция (4-3-3) : Лорис, Павар, Юмтити, Варан, Ернандес; Толисо (78'-Матюиди), Канте, Погба; Мбапе, Гризман (70'-Жиру), Дембеле (70'-Фекир)
Австралия (4-2-3-1): Райън, Рисдън, Милиган, Сейнсбъри, Бехич; Йединак, Мууй; Лекие, Рогич (72'-Ървайн), Крузе (84'-Арзани); Набут (64'-Джурич)