Уругвай успя в последния момент въпреки пропуските на Суарес, Салах гледа от скамейката (видео)

Уругвай започна участието си на Световното първенство в Русия с драматична победа с 1:0 над Египет във втория двубой от надпреварата в Група А. Единственото попадение реализира Хосе Хименес в 89-ата минута, като с него "урусите" сложиха край на негативната си серия от шест Мондиала, в които отборът не успяваше да запише победа в първия си мач на шампионата.
Странното е, че на "Екатеринбург Арена", където се изигра този двубой, имаше доста свободни места. Според официалната информация посещаемостта е била 27 015 зрители при капацитет 35 000 седящи места.
Южноамериканският тим през цялото време търсеше повече победата, докато Египет основно се защитаваше и се опитваше да стигне до нулево равенство. Луис Суарес пропусне три стопроцентови възможности, а малко преди гола удар на Единсон Кавани срещна гредата. Стражът на Египет Мохамед Eл Шенави изигра страхотен двубой, но в 89-ата минута капитулира.
Така Русия и Уругвай имат по три точки в Група А, докато Саудитска Арабия и Египет са без точки.

За "фараоните" това бе първи двубой на Световно първенство от 1990 година. Голямата звезда на африканския тим Мохамед Салах, който получи контузия в рамото по време на финала на Шампионската лига, остана на скамейката, въпреки че вчера селекционерът Ектор Купер заяви, че нападателят е почти на 100% готов и ще вземе участие в двубоя. Денят е по-особен за звездата на Ливърпул, защото днес той навършва 26 години. На вратата започна Мохамед Eл Шенави. Той бе предпочетен пред Есам Ел Хадари, който със своите 45 години днес можеше да стане най-възрастният участник в историята на световните първенства. Бранителят Али Габр, който също получи лека травма по време на тренировка, стартира. Той и неговият съотборник в Уест Бромич Ахмед Хегази трябваше да се справят с атомното нападение на Уругвай.

Последното беше съставено от големите звезди на Барселона и Пари Сен Жермен - Луис Суарес и Единсон Кавани. Селекционерът на Уругвай Оскар Табарес даде шанс и на млади играчи като 20-годишния Родриго Бентанкур и 22-годишния Нахитан Нандес. На вратата бе Фернандо Муслера, а Диего Годин водеше отбраната на "урусите".

Двубоят започна с равностойна игра, макар че Уругвай се опитваше да бъде по-активен, да владее повече топката и да пресира своя съперник дълбоко в неговата половина. Кавани отправи първия точен удар в осмата минута, когато стреля от границата на наказателното поле, но без особена сила, така че стражът на Египет улови без проблеми.
Четири минути след това Хасан-Трезеге отправи и първия точен удар в актива на "фараоните". И този изстрел обаче бе слаб и се оказа лесна плячка за Муслера.
В 23-тата минута Уругвай създаде последователно две страхотни възможности. Първо Кавани нанесе силен удар от 22 метра, след който топката се насочи към левия ъгъл на вратата на Ел Шенави. В последния момент обаче бранител подложи главата си и изчисти в корнер. След центрирането от него Годин отклони с глава към далечната греда, където Суарес засече от няколко метра, но като по чудо звездата на Барселона прати топката на сантиметри встрани от гредата. Това бе и най-чистата ситуация до момента.
До края на първата част нямаше други интересни моменти, като планът на Египет очевидно успя и "фараоните" се оттеглиха на почивка без да допуснат гол, очаквайки появата на Салах през втората част.

В самото начало на второто полувреме Суарес пропусна втора чиста ситуация. Този път той получи добро извеждащо подаване от Кавани. Нападателят се справи с Хегази, който не се намеси добре, и остана очи в очи с Шенави, но стреля в крака на вратаря и отново не успя да се разпише.
20 минути преди края Кавани финтира двама бранители в наказателното поле на Египет, след което стреля силно, но топката срещна ръцете на неговия съотборник Касерес и реферът отсъди фаул.
В 73-тата Суарес пропиля трета стопроцентова възможност. Бившият голмайстор на Ливърпул отново получи страхотно извеждащо подаване от Кавани, след което излезе сам срещу Ел Шенави. Този път Суарес опита да мине покрай вратаря, който протегна ръка и прибра топката от краката на съперника.
В 84-тата минута Суарес свали с глава към Кавани, който нанесе страхотен удар от въздуха от границата на наказателното поле, но Ел Шенави отново се намеси блестящо и спаси и тази ситуация.
В 88-ата минута пък изстрел на Кавани от фаул срещна гредата. В предпоследната минута на редовното време обаче Уругвай стигна до гола. Санчес центрира от свободен удар отдясно на наказателното поле, а Хосе Хименес засече с глава и прати топката в десния ъгъл на вратата на Ел Шенави, който този път нямаше какво да направи.

Вторият мач на Египет е на 19 юни срещу домакина Русия, докато на следващия ден Уругвай излиза срещу аутсайдера в Група А Саудитска Арабия.

Египет (4-2-3-1): Eл Шенави, Фати, Габр, Хегази, Шафи; Елнени, Хамед (51'-Морси); Варда (84'-Собхи), Ел Саид, Хасан-Трезеге; Мосен (63'-Караба)

Уругвай (4-4-2): Муслера; Варела, Хименес, Годин, Касерес; Нандес (58'-Санчес), Бентанкур, Весино (88'-Торейра), Де Араскаета (59'-Родригес); Кавани, Суарес