Франция загря за България с бърза победа над Сърбия

Националният волейболен отбор на Франция загря по възможно най-добрия начин за мачовете си от Група 16 от Лигата на нациите във Варна следващата седмица. "Петлите" надиграха категорично Сърбия с 3:0 (31:29, 25:16, 25:15) в последния си мач от турнира в Група 12, на който бяха домакини, игран тази вечер пред пълната с около 2000 зрители зала в град Екс ан Прованс.

По този начин тимът на Лоран Тили остана на 3-о място във временното общо класиране със 7 победи, 2 загуби и 22 точки. "Плавите" пък са 6-и с 6 победи, 3 загуби и 15 точки, с което запазват реални шансове за класиране за финалите на Лигата. Следващият уикенд Франция ще бъде в Морската ни столица, където ще играе последователно с българските "лъвове", олимпийския шампион Бразилия и Канада. Сърбия ще пътува до САЩ за турнира в Група 15 срещу домакините, световния шампион Полша и Иран.

Французите започнаха по-добре в първия гейм и поведоха с 4:1. Но Сърбия доказа, че е силен противник и след силни изяви на Урош Ковачевич стигна до обрат и 18:15 в своя полза. Франция изравни при 22:22, след което битката за всяка топка и точка продължи с пълна сила. В крайна сметка "петлите" измъкнаха гейма драматично с 31:29 благодарение на звездата си Ървин Нгапет подкрепян от Стефан Бойер. Двамата продължиха с отличните си изяви и във втората част, а домакините дръпнаха с 6:2 и 11:4. Разликата продължи да расте до 20:10 след мощни атаки на Тибо Росар, за да дойде края на гейма при 25:16 след ново успешно нападение на Бойер. Третата част бе равностойна до 10:8, след което преднината на французите набъбна до 16:10. Нгапет продължи със страхотните си отигравания, за да се стигне до крайното 25:15 и 3:0 за Франция.

Стефан Бойер (2 блока и 71% ефективност в атака) и Ървин Нгапет (3 блока, 3 аса и 45% ефективност в атака) станаха най-полезни за Франция със 17 и 16 точки за победата. За сърбите Урош Ковачевич приключи с 11 точки.

ФРАНЦИЯ - СЪРБИЯ 3:0 (31:29, 25:16, 25:15)
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти, Стефан Бойер 17, Ървин Нгапет 16, Тибо Росар 13, Никола Льо Гоф 8, Бартелеми Шинениезе 5 - Женя Гребенников-либеро (Антоан Бризар, Жулиен Линеел, Жан Патри 1)
Старши-треньор: ЛОРАН ТИЛИ
СЪРБИЯ: Никола Йовович 1, Дражен Лубурич 7, Урош Ковачевич 11, Марко Ивович 8, Сречко Лисинац 8, Петър Кръсманович 2 - Никола Росич-либеро (Александър Атанасийевич 4, Александър Околич, Марко Подрасчанин 2, Никола Мияйлович 3, Милан Катич 2, Иван Костич)
Старши-треньор: НИКОЛА ГЪРБИЧ.