Този път тя успя! Исторически триумф на Симона Халеп (видео + галерия)

Световната №1 Симона Халеп се пребори за най-ценния трофей в кариерата си досега. 26-годишната румънка спечели първата си титла от "Големия шлем". След общо три загубени финала в турнирите от "Шлема", два от които на "Ролан Гарос" (2014, 2017), днес Халеп стана шампионка на Откритото първенство на Франция. На финала тя победи поставената под №10 Слоун Стивънс (САЩ) с 3:6, 6:4, 6:1. Така Халеп стана втората румънка с титла от "Големия шлем" на сингъл. Първата е Виржиния Ружици, която триумфира на "Ролан Гарос" през 1978 година. Халеп стана и шестата тенисистка в историята, която печели “Ролан Гарос”, след като го е направила преди това и при девойките. Тя се присъединява към компанията на Франсоаз Дюр, Мима Жаушовец, Хана Мандликова, Дженифър Капритаи и Жустин Енен. Румънката триумфира при девойките през 2008 година.
Халеп вече има 6 победи от 8 мача срещу Стивънс до момента. Румънката е и в серия от 5 поредни успеха срещу американката, като през 2014 година Халеп отново надиграва Стивънс на “Ролан Гарос” - с 6:4, 6:3 на 1/8-финалите.
ПЪРВИ СЕТ:
Стивънс влезе много по-добре в мача, като печелеше лесно подаванията си и изглеждаше много по-спокойна и прецизна в ударите си от своята съперничка. Халеп имаше проблеми още в откриващия си сервис-гейм в двубоя, но се пребори за него. В четвъртия гейм обаче Стивънс реализира пробив, а след това го затвърди и авансът й стана 4:1. Румънката съкрати изоставането си в резултата на 2:4, а в седмия гейм Стивънс бе тествана, но се измъкна от 15:30 и поведе с 5:2. В деветия гейм, при 5:3 за Стивънс, Халеп достигна до първия си брейкпойнт, при 30:40. Това се случи след чудесна къса топка в края на разиграването. Румънката обаче не се възползва и с три поредни точки американката затвори първия сет.

ВТОРИ СЕТ:
И вторият сет не започна добре за Халеп. Тя допусна ранен пробив, който бе затвърден от Стивънс за аванс от 2:0. Румънката обаче върна пробива в четвъртия гейм, при това на нула, изравнявайки резултата - 2:2. Последва нов гейм на нула и изглеждащата заредена с нови сили Халеп излезе напред при 3:2. Грешките при Стивънс зачестиха, а Халеп изглеждаше все по-уверена и румънката проби в шестия гейм - 4:2. И точно когато изглеждаше, че Халеп е в подем, Стивънс успя да върне пробива на нула, като при една от точките намери линията с блестящ завършващ удар, а след това направи и отличен ретур - 3:4. Американката изравни за 4:4, но Халеп се доближи на гейм до решаващ трети сет, повеждайки с 5:4. В десетия гейм Стивънс бе притисната от съперничката си, която при 30:40 имаше сетбол. Грешка на Стивънс сложи край на сета и всичко щеше да се реши в решаваща трета част.

ТРЕТИ СЕТ:
В третия сет Халеп доминираше на корта и изглеждаше твърдо решена да направи пълен обрат в резултата. Силите на Стивънс изглежда привършваха, но все пак тя успя да се пребори за почетен гейм. Халеп поведе с 5:0, след което американката я принуди да сервира за трофея. Халеп не трепна и изпълни задачата, постигайки най-големия успех в кариерата си досега.
За Халеп това е 17-а титла на сингъл в кариерата й и втора за годината, след като тя грабна трофея в Шънжън. Тя има и 14 загубени финала. Стивънс пък остава с 6 титли, като най-ценната от тях е тази на US Open през миналата година. Това бе втори финал в турнир от “Големия шлем” за 25-годишната американка.

Шампионката Халеп ще прибави към банковата си сметка 2 200 000 евро от наградния фонд, както и 2000 точки за световната ранглиста. Румънката от понеделник ще има над 1200 точки аванс пред втората в ранглистата Каролин Вожняцки (Дания).

Финалистката Слоун Стивънс си заслужи 1 120 000 евро от наградния фонд и 1300 точки за ранглистата, с които в понеделник ще се изкачи на рекордното за нея четвърто място, като тя прави скок от 6 позиции.

Халеп загуби едва три сета по пътя към титлата тази година. Сет успяха да й вземат на “Ролан Гарос” тази година само Алисън Риск, Анжелик Кербер и финалистката Стивънс. Интересно за отбелязване е, че Стивънс пък бе загубила само сет до финала, като това се случи при драматичната й победа в третия кръг срещу италианката Камила Джорджи.