Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Тийм пише история в Париж, австриецът е на финал (видео)

Поставеният под №7 Доминик Тийм се класира за първия си финал в турнирите от “Големия шлем”. В първия полуфинал на “Ролан Гарос” австриецът надигра със 7:5, 7:6 (10), 6:1 заемащия 72-о място в ранглистата преди началото на турнира италианец Марко Чекинато. Така, след два поредни полуфинала в предишните два сезона, тази година Тийм направи още една крачка и ще спори за трофея с 10-кратния шампион и лидер в ранглистата Рафаел Надал (Испания) или поставения под №5 аржентинец Хуан Мартин Дел Потро. Така Тийм стана вторият австриец след шампиона на “Ролан Гарос” за 1995 година и бивш №1 в света Томас Мустер, достигнал до финал на турнир от “Големия шлем”.
Чекинато загуби още първото си подаване в мача и Тийм поведе с 2:0, а след това с 3:1 и 4:2. Австриецът дори имаше брейкпойнт за 4:1 в петия гейм, но италианецът се спаси, а после успя да върне пробива и излезе напред при 5:4. Тийм обаче взе следващите три гейма и се пребори за първата част.
В самото начало на втория сет Чекинато отрази брейкпойнт, а при 2:2 в петия гейм Тийм имаше две поредни възможности да излезе с пробив напред в резултата. Италианецът обаче се измъкна от 15:40 и поведе с 3:2. Двамата тенисисти продължиха да печелят геймовете, в които притежаваха началния удар, което означаваше тайбрек.
Тайбрекът бе много интересен и напрегнат, като и двамата тенисисти показаха най-доброто от себе си. Не липсваха все пак и грешки, като Тийм поведе с 6:3, но пропиля три поредни сетбола. При 6:4 австриецът имаше перфектен шанс да сложи край на тази част, но сбърка наглед лесно воле на мрежата. Чекинато успя да поведе със 7:6 и на свой ред си извоюва сетбол. Италианецът успя в някои разигравания да изненада съперника си с майсторски къси топки. Една такава направи обаче и Тийм, при това в ключов момент. Тийм поведе с 8:7, Чекинато обърна до 9:8, а при 10:9 италианецът имаше нов сетбол, вече на свой сервис. Това обаче не му помогна и Тийм взе следващите три точки - 12:10 и 2:0 сета.
В третия сет обезвереният Чекинато рухна и нямаше сили да се съпротивлява. Тийм поведе с 5:0 и едва тогава Чекинато се пребори за почетен гейм. Италианецът, който преди началото на турнира нямаше победа в основната схема на турнир от “Шлема”, даде всичко от себе си, за да вземе още поне гейм, но това не му се отдаде и двубоят приключи след 2 часа и 17 минути игра.