България се класира за F4 на Златната европейска лига

Волейболистките от националния отбор на България се класираха без особени проблеми за финалната четворка на Златната европейска лига. Момичетата на селекционера Иван Петков надиграха като гости аутсайдера Португалия с чистото 3:0 (25:17, 25:22, 27:25) в последния си мач от Група А на турнира, игран тази вечер пред по-малко от 500 зрители в спортната зала на град Матозиньош.

Така българските "лъвици" спечелиха първото място в групата с 15 точки след 5 победи и 1 загуба, с колкото завърши и Азербайджан, но с по-лошо геймово съотношение. По този начин България ще играе на финалния турнир на Златната европейска лига следващата седмица на 14 и 15 юни (четвъртък и петък) в Будапеща

В първия гейм българските момичета бяха категорични и го взеха спокойно с 25:17. Впоследствие, домакините от Португалия тръгнаха силно във втората част, но не успяха да се преборят и "трикольорките" поведоха с 2:0 след 25:22. Третия гейм бе най-оспорван, след като доминираха през повечето време, българките позволиха на португалките да изравнят в решителните моменти. Играта продължи точка за точка, отборите си разменяха водачеството, но в крайна сметка България измъкна гейма с 27:25, а с това и победата с 3:0.

Най-полезна за българския тим бе Силвана Чаушева с 13 точки (1 блок и 46% ефективност в атака) за победата. Капитанката Христина Русева (4 блока и 47% ефективност в атака) и Гергана Димитрова (1 блок, 34% ефективност в атака и 67% позитивно посрещане) добавиха по 11 точки за успеха. За домакините от Португалия Юлия Каваленка завърши с 10 точки.

ПОРТУГАЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (17:25, 22:25, 25:27)
ПОРТУГАЛИЯ: Ванеса Родригеш 5, Юлия Каваленка 10, Марта Хърст 7, Жулиана Изабел Антунеш 5, Едуарда Дуарте 8, Алине Родригеш 8 - Жоана Резенде-либеро (Елиана Дурао, Мария Майо, Барбара Гомеш 6, Фабиола Гомеш 4)
Старши-треньор: МАНУЕЛ АЛМЕЙДА
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Силвана Чаушева 13, Гергана Димитрова 11, Мария Каракашева 10, Нася Димитрова 2, Христина Русева 11 - Жана Тодорова-либеро (Петя Баракова 1, Мира Тодорова 3, Моника Кръстева)

Старши-треньор: ИВАН ПЕТКОВ.