Мугуруса помете Шарапова

Поставената под №3 Гарбинье Мугуруса разгроми с 6:2, 6:1 двукратната шампионка Мария Шарапова на 1/4-финалите на "Ролан Гарос" и се класира на 1/2-финалите, където ще играе с победителката от двубоя между Симона Халеп и Анжелик Кербер. Очакваният суперсблъсък между двете бивши лидерки в световната ранглиста не се получи. Шампионката от 2012 и 2014 Шарапова изглеждаше разколебана днес и изигра слаб мач с твърде много грешки. Победителката от 2016 година Мугуруса пък бе уверена и със стабилна игра си осигури място във фазата на най-добрите четири.

Поставената под №28 Шарапова беше много по-нервната от двете тенисистки в началните минути. Рускинята сервираше първа и направи две поредни и общо три двойни грешки в откриващото си подаване. Това улесни максимално испанката и тя реализира пробив, а после го затвърди за аванс от 2:0. Носителката на 5 титли от "Големия шлем" Шарапова имаше проблеми и във второто си подаване в двубоя, което продължи около 10 минути. Рускинята отрази три брейкпойнта, но в крайна сметка загуби гейма и вече изоставаше с 0:3 и два пробива. 24-годишната испанка поведе с 4:0, след което Шарапова сложи край на серията й с гейм на нула. С помощта на няколко отлични сервиса Мугуруса взе следващото си подаване на 30 и поведе с 5:1. Шарапова взе седмия гейм, но Мугуруса бе много стабилна в своите подавания и с 6:2 затвори първата част.

Мугуруса направи пробив и на старта на втория сет, но в следващия гейм за първи път от началото на срещата показа колебания на свой сервис. Испанката допусна пробив на нула и Шарапова изравни - 1:1. Последва обаче трети пореден пробив и испанката отново излезе напред. До края на срещата нещата се развиха катастрофално за Шарапова. Първо Мугуруса сложи край на серията от пробиви и поведе с 3:1, а след това 31-годишната рускиня за пореден път не успя да удържи подаването си. Не след дълго носителката на 2 титли от "Големия шлем" Мугуруса поведе с 5:1, а седмият гейм се оказа и последен в двубоя, след като Шарапова не спираше да греши и след само 70 минути игра напусна турнира.

Това бе първа победа за Мугуруса срещу Шарапова, след като испанката до момента имаше три поражения от рускинята. Преди 4 години двете се срещнаха отново на 1/4-финалите на "Ролан Гарос" и тогава Шарапова спечели с 1:6, 7:5, 6:1, но сега рускинята успя да вземе едва три гейма.