Ефектът Макуала е заразителен

Едва ли има човек, който следи случващото се в атлетическия свят, който да не е чувал за Айзък Макуала. Ексцентричният представител от Ботсвана съвсем спокойно може да претендира за патент върху лицевите опори на писта след състезание. Специалистът на 400 метра се превърна в любимец на атлетическата публика на Световното първенство в Лондон през миналата година.  Заради карантина той не беше допуснат до участие във финала на 400 м и в сериите на 200 м, но организаторите на планетарния форум му позволиха да стартира в индивидуално бягане на половин обиколка в опит да намери място сред полуфиналистите в дисциплината. Под бурните аплодисменти на 50 000 по трибуните Макуала бяга нужния резултат, а след финала направи няколко лицеви опори, за да демонстрира, че се намира в отлична форма.

Лицевите опори след финал на състезание се превърнаха в негова запазена марка, като той не пропусна да демонстрира физическите си умения и на Игрите на Британската общност в Голд Коуст, където спечели титлите на 400 м и 4 по 400 м, като тогава беше подкрепен в изпълнението на лицевите опори от съотборниците си в квартета.

Оказа се, че изпълнението на Макуала е станало любимо и на много други атлети, като вчера на FBK Games в Хенгело в групови лицеви опори се включиха световният шампион в скока на дължина Луво Манионга (РЮА) и доскорошният активен състезател на Южна Африка в бягането на 400 м/пр Луис Ван Зил, както и победителят на 200 м Луксоло Адамс (РЮА).