Над 20 000 зрители изгледаха Европейските шампионати по СуперМото и писта в Плевен

Пред повече от сериозен интерес от страна на фенове на мотоциклетния спорт завърши петия кръг на BMU Европейски шампионат по мотоциклетизъм на писта и трети кръг на Европейския шампионат по СуперМото. Летищен комплекс "Долна Митрополия" прие 92 състезатели от България, Сърбия, Македония, Румъния, Естония, Русия и Чехия, които караха в различните класове. Времето и условията бяха перфектни за пилоти и за над 20 000 души публика, която присъства по време на оспорваните маншове и дисциплини. Надпреварата се организираше за 10-а поредна година в памет на големия приятел на моторните спортове Димитър Калчев, а неговия син Георги награди част от призьорите и говори по време на откриването. Гран При България беше официално открита от председателя на организационния комитет Румен Петков, в присъствието на президентът на БФМ Богдан Николов и други.

В клас SP125 битката за първото място беше решена още от старта, когато Християн Бузалкоски (Македония, Aprilia) поведе колоната и не даде да бъде изпреварен от конкуренцията. Втори на подиума се качи Арес Бенгик (Турция, Yamaha), а на третата позиция финишира Хакан Ялмаз (Турция, Yamaha).

При F600 победата на Васил Кючуков (България, Зедмото, Suzuki) дойде в предпоследната обиколка, когато успя да изпревари лидера Тодор Меченски (България, Ви Тек рейсинг, Yamaha). Трети заслужено стана Керем Укар (Турция, Honda).

Във F1000 зрителите станаха свидетели на истинска мъжка и спортсментска битка за първото място. Бойко Божинов (България, Зед мото, BMW) и Велислав Марков (България, Зед мото, Kawasaki) на няколко пъти си сменяха лидерската позиция, но с едва 13 десети от секундата победата завоюва Божинов. До тях на почетната стълбичка и на третото място се нареди Ненко Стаменов (България, МК Боляри, Kawasaki).

Малко след 14 часа зрителският интерес стана огромен, защото на старт застанаха пилотите от SuperSport 600 и SuperBike 1000. Очакваната битка в "кралския" клас между Мартин Чой (България, Еко BMW рейсинг тим, BMW) и Ангел Караньотов (България, O.D рейсинг, Ducati) беше спечелена с аванс от 13 секунди от Чой. Караньотов взе старта, но още в средата на обиколката беше изпреварен от Мартин Чой и в този ред финишираха. Изненадващо, но също повече от заслужено с карането си в неделния ден на подиума за третото място стъпи Иван Иванов (България, АИТ рейсинг тим, Kawasaki).

В крайното класиране за SuperSport първото място беше спечелено от Йонел Паскота (Румъния, Yamaha), който изпревари две обиколки преди финала Александър Георгиев (България, МСК Плевен, Honda) и взе купата за първото място. Георгиев остана втори, а трети завърши Милен Георгиев (България, АИТ рейсинг тим, Yamaha). Благодарение на отличното си представяне в пистовия шампионат България стана отборен победител и носител на големия трофей от състезанието.

В Европейския шампионат по СуперМото състезателите караха по два манша, за да определят крайните победите за кръга. В клас Junior шампион стана Виктор Нейчев (България,Еър макс рейсинг, КТМ), който победи конкуренцията в първото пробягване, а после остана втори и събра 47 точки. След него за награждаване се качиха Кристиян Иванов (България, НСА Моторспорт, КТМ, 1 манш – 3 място, втори манш – 1 място, 45 точки) и Арес Бенгик ( Турция, КТМ, 38 точки).

Янко Ташев (България, МСК Ридо Самоков, ТМ) спечели победата в OPEN като си размениха по един манш с Микахит Зенгин (Турция, ТМ). Заради успеха във второто пробягване първото място с 47 точки зае Ташев, Зенгин със същия актив е втори, а трети Влад Неага (Румъния,ТМ).

Малшанс за Майкъл Иванов (България, НСА Моторспорт, КТМ) при S3, защото мотора му се повреди в средата на втория манш и остана на 6-ото място, но благодарение на победата в първия, и с актив от 40 точки стана трети в крайното подреждане. Победител с 47 точки е Мукахит Зенгин (Турция,ТМ), а втори неговия сънародник Мехмет Челик (42 точки, КТМ).

В клас Скутери победител за Републиканското първенство стана Пламен Христов (МСК Плевен, Aprilia), втори Алекс Иванов (МСК Плевен, Piaggio), трети – Митко Митков (МСК Плевен, Aprilia).

Невероятен момент настъпи по време на церемонията на състезателите по СуперМото, когато секунди преди награждаването, пилотът ни в клас OPEN Георги Владимиров се качи на подиума и силно развълнуван предложи брак като падна на колене пред красивата си приятелка Виктория. Публиката ръкопляскаше и очакваше отговора на Вики. Когато тя каза заветното ДА и сложи пръстена всички избухнаха в аплодисменти и двойката получи десетки пожелания за здраве и щастлив семеен живот.