Лоренсо най-после спечели с Ducati, а Маркес се издъни (видео)

Пилотът на Ducati Хорхе Лоренсо спечели състезанието за Гран При на Италия - шести кръг от календара на MotoGP за 2018 година. Това е първият успех на испанеца с италианския тим, откакто той се присъедини към него миналата година. Лоренсо постигна своята шеста победа в рамките на последните осем състезания на италианската писта "Муджело" и общо 66-а в своята кариера.

Празникът за италианския отбор на родна земя бе дори по-голям, тъй като на второто място финишира другият им пилот - Андреа Довициозо. Стартиралият от полпозишън Валентино Роси се пребори за подиум, докато лидерът в генералното класиране Марк Маркес падна в първите минути след старта. Въпреки че испанецът се върна на пистата с мотора си, той не успя да вземе нито една точка от Италия. Все пак Маркес остава начело в подредбата с актив от 95 точки, а на второто място се нарежда Валентино Роси със 72, следван от съотборника си в Yamaha Маверик Винялес с 67.

Лоренсо се изстреля по отличен начин от втората стартова позиция и поведе след първия завой на "Муджело". Там Маркес и Данило Петручи осъществиха контакт, след който италианецът излезе извън очертанията на пистата, а Маркес напредна от шестата до трета позиция зад Доктора. Петручи се върна осми в колоната.

Още в първата обиколка кошмарът за Honda в Италия започна. Заводският пилот Дани Педроса и сателитният Такааки Накагами катастрофираха. След още едно завъртане на трасето инциденти претърпяха и Карел Ейбрахам и Скот Рединг с Ducati. Спряганият за заместник на Лоренсо в Ducati Джак Милър падна в 3-ата обиколка, докато в челото Маркес изпревари Валентино и зае втората позиция.

Катастрофите продължиха и с падане за Томас Люти. Междувременно Винялес зае десетото място, след като бе изпреварен от няколко пилоти.

Доктора не позволяваше на Маркес да се отдели особено и 19 обиколки преди края в завой номер 10 моторът на Марк се хлъзна и въпреки опитите на испанеца да спаси падането си, това не стана. Инцидентът бе с ниска скорост и не създаде особени щети по мотоциклета, заради което с помощта на маршалите шампионът на MotoGP се върна в състезанието на последната 18-а позиция.

Така Роси се върна зад Лоренсо, а Довициозо намери възможност да изпревари пилота на Suzuki Андреа Яноне за третото място. Две обиколки след инцидента Дови изпревари и Доктора, а резултатът бе два мотора на Ducati начело. Грешка на Валентино 16 обиколки преди края сложи началото на битката за третата позиция между него и Яноне.

В същото време назад за четири обиколки Маркес успя да напредне с едва една позиция.

След като състезателната дистанция бе преполовена, Петручи напредна и изпревари Валентино и Яноне. За кратко той зае трета позиция и така топ 3 бе окупиран от италиански мотори.

В последните десет обиколки Лоренсо се отдалечи от преследвачите си. Второто място на Дови също изглеждаше сигурно, а основната група в челото бе изградена от Петручи, Ринс, Роси, Яноне и Кръчлоу - единственият пилот с Honda, който взе някакви точки от ГП на Италия.

Шест обиколки преди финала Валентино Роси си върна третата позиция от Алекс Ринс със Suzuki и не я изпусна повече, а междувременно Алейш Еспергаро бе последният пилот с катастрофа в състезанието.

С третото си място на "Муджело" днес Валентино Роси се превърна в първият пилот с над 5000 точки в MotoGP - 5005.

Зад Роси финишира дуото на Suzuki - Яноне и Ринс, следвани от Кръчлоу и Петручи. Осми остана Маверик Винялес, девети - Алваро Баутиста, а десети този път бе Йоан Зарко със сателитната Yamaha. Маркес финишира 16-и извън зоната на точките.