Паоло Роси изпепели неземната Бразилия

Мондиал'82 е едно от най-красивите Световни първенства. Много попадения, много качествени битки, много мъки и радости под знойното испанско небе. Спиращият дъха сблъсък в четвъртфиналните групи между хиперфаворита Бразилия и Италия е сред най-големите бисери на футболната игра. Една класация от преди няколко години нареди двубоя между "златистите" и "адзурите" в топ 5 на мачовете за всички времена. Със сигурност е така! В един гениален сблъсък победители в крайна сметка излизат италианците. Сигурно и днес в кошмарите на малко по-големите привърженици на "Селесао Бразилейра" се прокрадва силуетът на едно слабичко момче със синя фланелка и номер 20 на гърба, което тича победоносно. Това е Паоло Роси. Човекът превърнал се в легенда за 90 луди минути на стадион "Сария".

Наскоро в един наш спортен всекидневник се появи материал за този мач озаглавен "Денят, в който футболът умря". Това е крайно преувеличено, за да не използвам и по-силна дума. В този ден "Скуадра адзура" изиграва може би най-силния си мач, като на фона на бразилските магьосници пред южноамериканската врата също не липсват положения, както ще се убедите в следващите редове. Защото да, жалко е, че бразилците напускат турнира с тяхната Жого бонито, но е и вярно, че класирането напред на италианците съвсем не е незаслужено. Трябва да отбележим и факта, че в състава на "адзурите" се извършват две принудителни смени по време на мача след контузиите на Коловати и Тардели.

Предисторията на срещата: На Италия й трябва само победа, за да си осигури място на полуфинала срещу Полша, докато за фамозните бразилци и равният резултат върши работа. Двата тима са победили в своята четвъртфинална група Аржентина, но Бразилия е с по-добра голова разлика. Италианците започват отчайващо турнира, като търпят много критики от своите сънародници. Зико, Сократес и компания пък се забавляват по терена във всеки мач и са претендент номер 1 за титлата. Така картите са свалени на масата и на 5 юли 1982 г. светът вижда един уникален спектакъл. Двубоят се състои на вече несъществуващия стадион на Еспаньол "Сария".

Както стана дума, Бразилия не знае що е спиране и играе подчертано офанзивен футбол. Селекционерът на южноамериканците Теле Сантана залага на схема 4-3-1-2, която често преминава в 4-3-3. На върха на атаката е малко тромавият таран Сержиньо, който е подпомаган от далеч по-маневрения Зико. В помощ на двамата се включва финният техник Сократес, който тормози италианците главно в дясната зона. Тримата разиграващи халфове са Краля на Рим Фалкао, снажният Серезо и лявото крило Едер, който разполага с убийствен шут с левия крак и прави засилки от над 10 м., когато изпълнява фаулове. В центъра на бразилската отбрана са Оскар и Луизиньо, а бекове са Леандро (десен) и Жуниор (ляв). На вратата е Валдир Перес, за когото се смята, че е единственият слаб пост в този велик бразилски тим, макар в този мач стражът да няма вина за нито един от головете във вратата му.

Енцо Беардзот се подсигурява добре, но е грешно да се смята, че италианците играят защитно в този мач. "Адзурите" са подредени в 5-4-1, като при акция тази схема се разгръща и до 3-4-3. В центъра на защитата Клаудио Джентиле и Фулвио Коловати захапват персонално Зико и Сержиньо, като Джентиле дори скъсва фланелката на Белия Пеле в края на първото полувреме. Зад двамата палачи пък е либерото Гаетано Ширея, който често бди за нахлуващия от втора позиция Сократес. Отдясно на защитата играе Габриеле Ориали, а отляво Антонио Кабрини. Център халф е Марко Тардели, който има повече дефанзивни функции, за разлика от плеймейкъра Джанкарло Антоньони, наричан в тези години Момъка с кадифените крака. Именно италианският конструктор е сред най-силните на терена в тази каталунска епопея. По двата фланга сноват Франческо Грациани - много деен отляво, и Бруно Конти, който пък е като фурия отдясно. Самотник на върха на атаката е Паоло Роси, който до този момент е пълна нула на първенството, и който е бил дисквалифициран да не играе футбол цели две години.

Още в петата минута Конти замотава няколко бразилци по десния фланг и прехвърля топката от ляво на Кабрини, който пък изсипва кълбото в полето пред Перес. Там като от нищото изниква Роси и резултатът е открит. Бразилците сякаш не се стряскат и ведро се заемат да върнат гола. Не трае много време това да стане. В 12-ата минута Зико залъгва Джентиле и пуска пас с пета към Сократес, а капитанът на "Селесао Бразилейра" влиза като снаряд в наказателното поле на европейците. Следва нисък удар в близкия ъгъл и 1:1. Италия на свои ред отвръща с няколко опасни акции завършени неточно от Роси и Грациани, за да се стигне до 25-ата минута. Грешка на Серезо дава шанс на блуждаещият Роси да открадне топката и да разстреля Перес за 2:1. Тук вече за цялото земно кълбо става ясно, че италианците са тръгнали на решителен бой. Усетили народния гняв след бледите мачове в груповата фаза, окрилени от победата над Аржентина и сякаш сети ли се за римската сентенция Vae victis (Горко на победените), като безстрашни бойци от римските легиони играчите на Беардзот се опълчват на титаничните бразилци.

"Скуадрата" запазва преднината си до почивката, а в началото на второто полувреме Бразилия тръгва още по-мощно напред. Това води до разбърквания пред Дзоф, като пропуски правят Фалкао, Сократес и Сержиньо, но и от отсрещната страна също не стоят със скръстени ръце - Конти бие встрани, а Роси праща топката покрай вратата останал сам пред Перес. Малко след това острието на италианците има и претенции за дузпа, която израелският съдия Клайн не отсъжда. В 68-ата минута Пауло Роберто Фалкао с мощен шут опитва да скъса мрежата зад Дзоф и резултатът е 2:2. Веднага след изравнителното попадение Сантана пуска в игра дясното крило Пауло Изидоро, който заменя неубедителния Сержиньо. Така Изидоро застава на десния фланг, а Бразилия сменя схемата си от 4-3-3 на 4-4-1-1, като централен нападател става Сократес.

Тече 74-ата минута. Корнер за Италия. Центриране. Тардели посреща топката след разбъркването. Роси е непокрит. 3:2! Лудост за Италия, нокдаун за Бразилия! В този миг Титаникът на Теле Сантана се сблъсква със своя айсберг и потъването вече е неминуемо. Бразилците се хвърлят напред като обезумели. Италианците обаче налагат преса по целия терен. Стига се и до четвърти гол за "Скуадрата", чийто автор е Антоньони, но е отсъдена засада (между другото страничен съдия на този безмилостен трилър е българинът Богдан Дочев). В последните секунди на мача Дзоф прави спасяването на живота си, като Дядо Дино заковава топката на самата голлиния след удар с глава на Сократес. Бразилците са отвъд прага на отчаянието. Преди първенството Сантана тръби на ляво и на дясно, че на Мондиал'82 няма по-добър тим от неговия, а ето че сега трите гола на 26-годишния италианец от Прато са на път да изхвърлят най-могъщите от турнира. Така и става.

Над час след края на срещата хиляди печални привърженици на Бразилия не напускат трибуните на стадиона, а леят сълзи по любимците си. На Апенините пък започват да кръщават улици и площади на Паоло Роси. Нападателят на Ювентус дори получава официално обещание от една италианска фабрика за обувки, че ще може да ползва безплатно продуктите й до края на живота си. В Бразилия определят този мач като "Катастрофата от Сария", "Fantastico!" и "Il Brasile siamo noi" ("Ние сме Бразилия"), ехти пък италианската преса.

Litera scripta manet' (Написаното остава), казали са в древен Рим. Италия и Бразилия оставят този фантастичен двубой за историята. От 5 юли 1982 г. за Паоло Роси остава място сред футболните богове.

ИТАЛИЯ - БРАЗИЛИЯ 3:2, 1/4-финална група СП 82