Сърбия удари и Русия след тайбрек в София (видео + галерии)

Победителите от Световната лига от 2016 година от Сърбия записаха втора драматична победа на турнира в Група 5 от Лигата на нациите в столичната “Арена Армеец”. След снощната победа над България с 3:2, момчетата на Никола Гърбич удариха и европейските шампиони от 2017 година от Русия след тайбрек с 3:2 (20:25, 25:23, 25:23, 22:25, 15:12) в първия мач от втория ден на турнира.
Русия - Сърбия@@@

Волейболистите от “Сборная” наложиха волята си в първата част, след като показаха отлична игра на блокада. Звездата на Русия Дмитрий Мусерский записа цели 7 точки само в първата част, а възпитаниците на Сергей Шляпников забиха цели 6 блокади срещу нито една за “плавите”. Спокойно и без напрежение Русия взе първия гейм с 25:20.

Никола Гърбич пусна в игра втория си разпределител Иван Костич в началото на втория гейм. Промяната даде резултат и сърбите успяха да поведат с 8:6 при първото техническо прекъсване. Последваха още 2 поредни точки за Сърбия и резултатът стана 10:6. Възпитаниците на Никола Гърбич засилиха силата, с която изпълняват началния удар и това затрудни “Сборная”. Сърбия поведе с 5 точки при второто техническо прекъсване 16:11. Последваха 3 поредни точки за руснаците, които дойдоха след добра серия от начални удари на Дмитрий Мусерский. Русия намали до 1 точка при 20:21. Дражен Лубурич атакува по правата от зона 2 над високата двойна блокада на Русия - 22:20. Русия изравни при 23:23, след като резервата на Сърбия Милан Катич сгреши началния удар. Сречко Лисинац изведе “плавите” до геймбол при 24:23. Марко Ивович атакува по правата от зона 4 и донесе успеха на Сърбия във втората част с 25:23.
Волейболистите на Сърбия започнаха да увеличават риска в играта си и това им донесе позитиви. “Плавите” обърнаха развоя на гейма и поведоха с 15:13. Сърбия поведе с 3 точки при второто техническо прекъсване. Разликата нарасна до 5 точки при 18:13 за Сърбия. Това принуди Сергей Шляпников да вземе прекъсване за европейските шампиони. Доминацията на “плавите” продължи и те поведоха с 23:19 след ас на Марко Ивович.
Волейболистите на Русия върнаха две поредни точки - 21:23. Дражен Лубурич атакува по диагонала от зона 2 срещу двойна блокада на Русия, но прати топката в аут 22:23. Дражен Лубурич спаси топка в защита с крак, а по-късно съотборниците му завърши с точка разиграването за 24:22. Русия спаси първия геймбол, но при втория тройна сръбска блокада донесе точка и успех в третата част с 25:23.
Играчите на Русия поведоха с 6:5 в началото на 4-ия гейм. Атака на Дмитрий Мусерский по блокадата на Сърбия доведе до 7:5. Атака на Егор Клюка даде преднина от 2 точки на “Сборная” при второто техническо прекъсване - 8:6. Сърбия изравни при 11:11 след атака в центъра на Сречко Лисинац през блокада на Дмитрий Мусерский. Волейболистите на Русия съумяха да стигнат до геймбол при 24:21. Страхотен пайп на Егор Клюка даде успеха на Русия в 4-ата част с 25:22.
“Плавите” поведоха с 4:3 в началото на тайбрека. Русия изравни при 6:6. Дражен Лубурич отново изведе Сърбия напред при 7:6. “Реперезентацията” поведе с 8:6 при смяната на игралните полета, след като Константин Бакун атакува в аут. Сърбия дръпна с 10:7. Страхотна единична блокада на Дмитрий Мусерский доведе до равенство при 10:10. Атака на Егор Клюка от зона 4 по правата изведе Русия напред - 11:10. Никола Гърбич взе прекъсване за Сърбия. “Плавите” отново излязоха напред с 13:12 след мощна атака на Дражен Лубурич. Антон Карпухов атакува в аут и Сърбия стигна до мачбол при 14:12. Атака на Сречко Лисинац донесе успеха на Сърбия в тайбрек с 15:12 и в мача с 3:2 гейма.
Страхотен мач за Сърбия изигра Дражен Лубурич, който заби фантастичните 29 точки (1 ас и 61% ефективност в атака) за победата. За "Сборная" звездата Дмитрий Мусерский реализира 23 точки (5 блока!, 1 ас и 57% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.