Нова сериозна изненада при дамите

Поставената под №25 естонка Анет Контавейт поднесе една от големите изненади в схемата при дамите от началото на Откритото първенство на Франция, като елиминира в третия кръг една от фаворитките за титлата Петра Квитова. Контавейт пречупи поставената под №8 чехкиня след два тайбрека - 7:6 (6), 7:6 (4). По този начин бе сложен край на серията от 13 поредни победи на двукратната шампионка на "Уимбълдън". Вчера от турнира изненадващо отпадна и поставената под №4 украинка Елина Свитолина, която загуби в два сета от румънката Михаела Бузарнеску.

Двубоят днес продължи 2 часа и 4 минути, като естонката имаше два мачбола в десетия гейм на втория сет, но не успя да се възползва от тях. Все пак, Контавейт успя да се пребори за победата в последвалия тайбрек, в който силите на Квитова стигнаха само за 4 точки.

Квитова спечели първите два гейма в срещата, а после естонката пропиля аванс от 5:3 в първия сет. След това Контавейт сервираше за частта при 6:5, но Квитова се добра до тайбрек, който бе доста оспорван. В него имаше куп мини-пробиви, но в крайна сметка естонката надделя с 8:6.

Във втория сет Квитова допусна обрат от 4:2 до 4:5 и със своя начален удар естонката имаше възможност да затвори мача в своя полза, но чехкинята отрази 2 мачбола и се пребори за 5:5. Последва нов пробив и 6:5 за Контавейт, но Квитова не се предаде и изравни за 6:6. Във втория тайбрек също имаше много мини-пробиви, но естонката поведе с 6:3 и това се оказа решаващо.

На 1/8-финалите естонката ще срещне шампионката от US Open Слоун Стивънс. Поставената под №10 Стивънс надви в епична битка първата ракета на Италия Камила Джорджи с 4:6, 6:1, 8:6 след 2 часа и 26 минути игра. Джорджи на два пъти сервираше за победата в третия сет - първо при 5:4, а посел и при 6:5, но Стивънс показа по-здрави нерви от съперничката си и взе последните три гейма в двубоя.