"Петлите" показаха класа срещу експериментална Италия (видео)

Един от фаворитите на предстоящия Мондиал 2018 Франция победи Италия с 3:1 в приятелски мач, игран на "Алианц Ривиера" в Ница. Домакините поведоха още в 8-ата минута с гол на защитника Самюел Юмтити, а в 29-ата Антоан Гризман се разписа от дузпа. Леонардо Бонучи намали отблизо в 36-ата минута, но през второто полувреме Усман Дембеле направи 3:1 с много красиво попадение.

Двубоят беше открит и интересен за наблюдаване. Французите демонстрираха огромния си потенциал в атака, а Италия на моменти се противопоставяше успешно. Трябва да се отбележи, че "Скуадра адзура" беше без доста основни футболисти.
За "петлите" това бе генерална репетиция преди началото на Мондиал 2018. Италианците пък търсят своя облик под ръководството на новия селекционер Роберто Манчини.

Французите лесно победиха Ирландия в предишната си проверка, а днес сред титулярите се завърнаха звездите Антоан Гризман и Пол Погба. Дидие Дешан заложи на схемата 4-3-3, като в предни позиции Гризман имаше подкрепата на Килиан Мбапе и Усман Дембеле, а тримата в средата на терена бяха Погба, Корентен Толисо и Н'Голо Канте.

Врататата на домакините пазеше капитанът Юго Лорис, а бранителите пред него бяха Бенжамен Павар, Адил Рами, Самюел Юмтити и Люка Ернандес.

Манчини също направи няколко промени в сравнение с дебюта си срещу Саудитска Арабия (2:1). От първата минута започнаха Федерико Киеза, Данило Д'Амброзио, Матия Калдара, Роландо Мандрагора и Доменико Берарди. Атаката се водеше от Марио Балотели, който възроди кариерата си именно в Ница. С капитанската лента излезе Леонардо Бонучи, който си партнираше в центъра на защитата с младия Калдара. Освен него, за първи път с националния екип се появи и Мандрагора, а на вратата застана Салваторе Сиригу.

В халфовата линия на гостите личаха имената на Жоржиньо и Лоренцо Пелегрини, а офанзивното трио се допълваше от Доменико Берарди.

След днешния мач двата тима вече са се срещали общо 39 пъти, като Италия има 18 победи, равенствата са 10, а успехите на Франция - 11. За последно преди двубоя в Ница "петлите" и "адзурите" премериха сили в контрола в Бари през 2016 година, когато французите се наложиха с 3:1.

Двете федерации се бяха разбрали в двубоя да се използва системата VAR, а преди началния съдийски сигнал с минута мълчание беше почетена паметта на бившия френски национал и легенда на Ница Роже Пиантони.

Домакините взеха ранен аванс благодарение на централния защитник на Барселона Юмтити. Той направи добавка отблизо, след като преди това Сиригу отрази удара на Килиан Мбапе. Заслуга за попадението има и десният бек Павар, който по чудесен начин центрира към Мбапе.

В следващите минути италианците допуснаха доста грешки, а статистиката отчете 9 нарушения в първия четвърт час, което ясно показа, че и двата отбора взимат мача насериозно.

Балотели имаше шанс да изравни, но стреля над вратата. Малко по-късно гредата спаси Скуадра адзура" след изстрел на Канте, а Мбапе с лекота финтира Бонучи и потърси далечния ъгъл, но Сиригу изби с крак.

В 28-ата минута Люка Ернандес прекоси целия терен и беше задържан в накзателното поле от Мандрагора. Реферът Антъни Тейлър посочи бялата точка, след което потвърди решението си с помощта на VAR. Съотборникът на Ернандес в Атлетико Мадрид Гризман шутира ниско в десния ъгъл и въпреки че Сиригу отгатна посоката, резултатът стана 2:0.

В 36-ата минута Балотели затрудни максимално Лорис от пряк свободен удар и топката отиде в краката на Бонучи, който спокойно прати топката в мрежата и намали на 1:2.

Веднага след почивката Дембеле надбяга италианската защита и с мощен удар нацели напречната греда. В 52-ата минута красива френска комбинация завърши с подаване на Погба към Толисо, но той шутира в аут.

"Петлите" имаха изобилие от възможности да демонстрират бързината си. В 54-ата минута Гризман разтегли играта към Мбапе, но неговият пас не намери свободен съотборник, въпреки че домакините имаха числено предимство. Не след дълго Мбапе претендираше, че е бил фаулиран в наказателното поле, но този път съдията си замълча.

Третият гол за Франция падна в 63-ата минута и беше най-красивият в мача. Топката малко щастливо се озова в Дембеле, но последвалият удар на крилото на Барселона накара целия стадион да го аплодира. Дембеле стреля фалцово и кълбото влетя точно в сглобката - 3:1.

Марио Балотели напомни за себе си с опасен удар с глава, но това бе една от малкото интересни ситуации пред вратата на Франция.

В последните двайсетина минути темпото на игра спадна. Многото смени доведоха до повече грешки, но феновете на "Алианц Ривиера" станаха свидетели на още няколко технични изпълнения.

Последното чисто положение се откри пред резервата на домакините Флориан Товен, но Салваторе Сиригу със сетни сили изби в корнер.

ФРАНЦИЯ - ИТАЛИЯ 3:1 (2:1)