България с първа загуба в Златната европейска лига

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха първа загуба в Златната европейска лига. Момичетата на селекционера Иван Петков отстъпиха като гости на Азербайджан с 1:3 (20:25, 25:23, 21:25, 21:25) в мач от Група А на турнира, игран тази вечер пред над 3000 зрители в Баку.

Въпреки поражението, българските "лъвици" са все още начело във временното класиране в групата с 9 точки след 3 победи и 1 загуба, с колкото е и Азербайджан, но с по-лошо геймово съотношение. Следващата среща на България е в събота (2 юни) от 18,00 часа, когато гостува на Украйна.

Домакините от Азербайджан тръгнаха силно в началото на първия гейм и запазиха предимството си до край. Българските момичета се приближаваха на няколко пъти в резултата, но не успяха да направят обрат. Във втората част "трикольорките" доминираха на полето и изравниха геймовете без много усилия след 25:23. Впоследствие, азерките се мобилизираха и започнаха отново силно. Оформи се добра преднина, която позволи на домакините да продължат по-спокойно и да поведат с 2:1 след 25:21. Четвъртата част бе доста драматична, като двата отбора си разменяха лидерството, но в ключовите моменти азерките дръпнаха и спечелиха след 25:21 и 3:1.

Най-резултатни за българския тим бяха Гергана Димитрова (1 блок, 36% ефективност в атака и 56% позитивно посрещане) и Мария Каракашева (41% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане) със 17 и 16 точки.

За азерките Катерина Жидкова (2 блока, 1 ас и 49% ефективност в атака) и Елисавета Самадова (1 блок, 1 ас, 39% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане) реализираха 20 и 18 точки за победата.