Какво е настроението в националния отбор по ръгби на България преди сблъсъка със Сърбия

Григор Димитров спечели изнурителна петсетова драма в Париж

Григор Димитров по брутален начин бе принуден да спечели мястото си в 3 кръг на “Ролан Гарос”, след като Джаред Доналдсън дори с крампи в края се бори до последно, но все пак четвъртият поставен излезе победител - 6:7(2), 6:4, 4:6, 6:4, 10:8 в драма, продължила цели 4 часа и 22 минути игра. Това още на този етап е един от най-дългите и изцедяващи битки в Париж тази година, като Димитров все пак се оказа по-достоен - най-вече физически - да преодолее втория кръг, а в третия ще се изправи срещу Фернандо Вердаско. Любопитното е, че испанецът също прекара 4 часа и половина на кортовете във френската столица за първата си победа в турнира.

Димитров загуби едва за 4-и път от 14 случая този сезон тайбрек, за да допусне изоставане в първия сет, но компенсира с пробив във втория. В третата част обаче началният му удар не бе на особена висота и това позволи на изключително агресивния и рядко бъркащ Доналдсън да стигне до брейк за 6:4 и съответно 2:1. Димитров обаче пак показа дисциплина в четвъртия сет и оползотвори единствения си шанс за пробив, а в по-продължителната заключителна част на мача и двамата тестваха докрай физическите си запази. Крампи попречиха на американеца да сервира на високо ниво в последните си две подавания, където допусна и ключови пробиви, а Григор не се възползва от първия си шанс за затваряне на мача, но все пак го направи от втория опит на свой начален удар.

Срещу Вердаско хасковлията ще се опита за първи път в кариерата си да преодолее трети кръг на “Ролан Гарос”, като на осминафиналите евентуално може да срещне Новак Джокович. Доналдсън бе болезнено близо до първата си победа над играч от топ 10 (0-8), но остана само с отличните впечатления и заявка за бъдещи впечатляващи резултати.

ПЪРВИ СЕТ:
Григор не влезе по най-добрия начин в мача, като допусна пробив още в първия гейм в двубоя и бързо изостана с 0:2 в резултата. На поставения под №4 българин обаче не му трябваше много време, за да заличи аванса на съперника си и хасковлията излезе напред при 3:2. Нещо повече, Димитров имаше прекрасен шанс за втори пореден пробив, но пропусна три брейкпойнта в шестия гейм и Доналдсън спря серията на противника си - 3:3.
При 4:4 Димитров изигра много слаб сервис-гейм и допусна пробив на 15 в много неприятен момент, позволявайки на американеца да сервира за първия сет. Последва напрегнат и дълъг гейм, в който Димитров първо не успя да се възползва от 15:40, но след това стигна до нови точки за пробив, като освен това спаси с фантастичен ретур сетбол за Доналдсън. В крайна сметка, Григор съумя да изравни за 5:5, а при 6:5 вече изглеждаше по-близо до спечелването на първата част.

Стигна се обаче до тайбрек, който се разви кошмарно за Димитров. Българинът взе първата точка, но след това изостана с 1:6. Силите на Григор стигнаха само за още една точка и със 7:2 Доналдсън взе оспорвания първи сет.

ВТОРИ СЕТ:
В началото на втория сет играта вървеше гейм за гейм без пробиви, но при 2:2 Димитров успя да се пребори за пробив, след като при геймбол за съперника направи блестяща къса топка, за да стигне до 40:40. Хасковлията с лекота затвърди пробива за аванс от 4:2 и сервираше отлично до края на сета, като успя да затвори втората част с 6:4.
ТРЕТИ СЕТ:

В четвъртия гейм на третия сет Григор трябваше да се спасява от 15:40 на свой сервис и българинът успя да се измъкне от сложното положение, изравнявайки резултата в тази част - 2:2. Димитров не успяваше да затруднява противника си в подаванията на американеца в този сет, а при 4:5 трябваше да сервира за оставане в частта, но се пропука точно в този, крайно неподходящ момент. При 15:15 Димитров допусна лека грешка от печеливша позиция, а после загуби и следващите две точки, и Доналдсън се доближи на сет до победата.
ЧЕТВЪРТИ СЕТ:
Григор успя да реализира ранен пробив в четвъртия сет и го затвърди за аванс от 3:1. Българинът поддържаше без особени трудности преднината си от пробив, въпреки че при 4:3 за нашето момче американецът опита да наруши ритъма му, вземайки медицински таймаут. Това обаче не помогна на Доналдсън и десетият гейм се оказа последен в четвъртия сет след 6:4 за поставения под №4 хасковлия. Така всичко остана да се реши в последния пети сет.
ПЕТИ СЕТ:
При 1:1 и второ свое подаване американецът отново заслужи уважение с невероятните си отигравания, защото отново бе изтласкал Григор зад основната линия с бомбените си форхенди, като продължаваше да бъде безпогрешен. Дори когато Димитров се защитаваше отлично и опитваше контраатака, Доналдсън не допусна да бъде притиснат - 1:2. Хубавото бе, че хасковлията не му оставаше длъжен и по-бързо взимаше подаванията си, разчитайки на дълбоки сервиси, като направи 2:2 с великолепен бекхенд-уинър по правата.
Следващият гейм, в който Григор посрещаше срещу слънцето, приключи по-скоростно - две бекхенд грешки в мрежата, невърнат втори сервис и форхенд в мрежата от страна на българина. Хасковлията също се облагодетелства от два неуспешни ретура на съперника, а Доналдсън също сбърка от форхенд, след което Григор стигна до 3:3 с ас номер 13.
При 3:4 първият сервис на Димитров не бе ефективен и той трябваше за първи път от доста точки насам да диктува по-продължително разиграване, за да заслужи аванс. Хубав ретур уинър на Доналдсън направи 15-15, а след това малко случайно американецът пак измъчи противника с върната топка, но Григор се защити прекрасно, а Доналдсън сбърка на мрежата. Страхотен бекхенд пък доведе до 40-15 в полза на Димитров, но той не можа да се възползва от първия си сервис и благодарение на това се стигна до дюс, защото американецът бе още по-агресивен от ретур. За трети път в мача пък прекрасен лоб на 57-ия в света го остави в гейма, след като Димитров не бе изпълнил по най-добрия начин драйв-воле на мрежата. Два невърнати сервиса обаче позволиха на Григор да стигне до 4:4, и то без да трябва да отразява брейк бол. Доналдсън запази високото ниво на сервисите си, а и Димитров не бе прецизен при ретурите, като отново не взе точка и принуди българина да сервира за оставане в мача.
Григор не трепна и практически без разигравания от над 5 удара - един форхенд-уинър, една грешка от бекхенд на съперника и два невърнати сервиса доведоха до 5:5. Страхотен ретур на втори сервис даде възможност на Димитров да изравни на 15-15 в следващия гейм, но Доналдсън този път можеше да разчита на първото си подаване повече. Уинър от бекхенд по диагонала на американеца му гарантира минимум продължение на престоя- 5:6.
Страхотна къса и форхенд уинър на Доналдсън му позволиха да поведе с 0-30, но Димитров отговори с 14-ия си ас в мача. Впоследствие втори сервис в тялото на американеца отново не бе върнат от него и се стигна до 6:6. Въпреки че Димитров се постара, не можа да притесни особено съперника и в 13-ия гейм - 6:7, като Доналдсън изпълни сервис "отдолу" за последната точка.
Българинът бе не по-малко безмилостен от своето подаване и изравни 7:7, като Доналдсън преди гейма си бе потърсил помощ от физиотерапевта, поради крампи. Липсата на оптимални физически сили и перфектния проведен гейм от ретур на Димитров му осигуриха убедителен пробив на нула, с който победата изглеждаше все по-близо.
Изненадващо обаче кратката медицинска интервенция между геймовете подейства чудотворно на американеца и той стигна до два брейк-бола, след като Григор не бе ефективен от първо подаване и допусна моментално връщане на пробива.
Григор поведе с 15-30 след двойна грешка на Доналдсън и форхенд в мрежата, като стигна до още един брейк, след като отново се проявиха проблемите на американеца при изпълнение на начален удар. Също така този път сервисът му "отдолу" не бе никаква изненада за Димитров. Този път хасковлията спечели подаването си на нула и маратонската битка най-накрая приключи щастливо за феновете на българина.