Баскетбол

Инфарктен триумф в Ботевград донесе титлата на Левски Лукойл (видео+галерия)

29 май 2018 | 19:53 - Обновена
Левски Лукойл е новият шампион по баскетбол на България, а това е факт след инфарктен успех в изключително оспорван и динамичен двубой, изпълнен с обрати. "Сините" спечелиха с 86:85 гостуването си на Балкан в "Арена Ботевград" в четвъртия мач от финалната серия и така я затвориха с 3-1 победи в своя полза, като домакините имаха два шанса да си осигурят пети мач, но пропуснаха на два пъти във финалните секунди.

Трофеят е втори за сезона за баскетболистите на Тити Папазов след титлата в Балканската лига. Така тимът завършва с два от три спечелени финала, след като стигна до директен двубой за трофея в турнира за Купата на България, но отстъпи на Рилски спортист.

Въпреки загубата, играчите на Небойша Видич бяха изпратени с аплодисменти и на крака от феновете си, които отново бяха изпълнили залата. Така Балкан ще трябва да почака още за златните медали в първенството, които за последно са печелили през 1989 година.

КАК СЕ РАЗВИ СЕРИЯТА ПРЕДИ МАЧ №4:

Мач №1 - 71:69 за Балкан
Мач №2 - Прекъснат при 66:59 за Левски Лукойл и доигран ден по-късно, завършвайки 71:65 за "сините"
Мач №3 -  71:60 за Левски Лукойл

Балкан (Ботевград) - Левски Лукойл@@@
Балканци стартираха по мечтан начин, след като Христо Захариев даде началото на серия от 12:2 в началните три минути и половина на двубоя. Станимир Маринов намали до 12:5 с тройка, но последваха 8 точки без отговор на домакините за 20:5 четири минути преди края на първата четвърт. Добро включване на резервите Дарил Брайънт и Неманя Милошевич доближи гостите до 22:13, при какъвто резултат завърши началната четвърт.
Първите седем точки през втората част бяха за Левски Лукойл, а по този начин гостите се доближиха само на две от ботевградчани - 22:20. Тройка на Кесар направи резултата 25:20, но веднага след това той извърши третото си личо нарушение, последвано от няколко успешни нападения в синьо, а алей-уп пас в таблото на Великов към Гудул даде на гостите първото им водачество - 27:28 в 14-ата минута. Силните минути продължиха с кошове на Гудул и Аврамов, а четири минути преди почивката столичани вече водеха с 29:37. Две бързи атаки, които бяха завършени от Захариев върнаха Балкан на 4 точки за 35:39, след което Аврамов и Кесар си размениха по една тройка за 38:42 малко повече от минута преди почивката. Полувремето дойде при резултат 38:44 в полза на гостуващия отбор.
Нападението на Балкан бе концентрирано най-вече върху Захариев и Кесар, като сръбския център вкара 7 от първите 13 точки на своя тим през второто полувреме и така домакините намалиха до 51:52. Поредни тройки на Милошевич и Великов пак изстреляха Левски Лукойл напред за 53:58, a Аврамов вкара два наказателни удара за 53:60 три минути преди края на третия период. Забивка на Захариев даде началото на серия от 11-0, която завърши с тройка на Петков за 64:60, а след това Аврамов прекъсна близо двете минути на своите без кош и вкара за 64:62. Третата четвърт приключи при равен резултат - 67:67.
Пет поредни точки на Брайънт изведоха Левски Лукойл напред с 69:72, а Калахан възстанови равенството с тройка за 72:72 в 34-ата минута. Станимир Маринов отвърна със своя серия от 6-0 за 72:78, но Захариев върна тройка за 75:78, последвана от пробив на Кесар - 77:78 около 4 минути преди края. Милошевич и Аврамов завършиха две поредни атаки за 77:82, след което отново Калахан запази надеждата на Балкан с тройка - 80:82 и 2:30 до края. Гудул и Петков вкараха съответно 2 и 3 точки, а разликата падна до 1 при 83:84. Нови две точки на Петков дадоха на домакините първата им преднина за четвъртата част - 85:84, но Аврамов отбеляза в последната секунда на атаката на Левски Лукойл за 85:86. Балкан имаше топката при 5 оставащи секунди до края, но пропуски на Захариев и Кесар под самия кош костваха успеха на домакините и така титлата отпътува към София.
Божидар Аврамов вкара 18 точки, направи 7 асистенции и отне 2 топки за 37 минути игра за Левски Лукойл. Омари Гудул със 17 точки, Неманя Милошевич с 16, Дарил Брайънт с 13 и Станимир Маринов с 12 допълниха реализаторския списък за шампионите.
Христо Захариев, който се завърна в игра след изтърпяна санкция в мач №3 бе най-резултатен за домакините с 26 точки. Игор Кесар вкара 22, Джордан Калахан приключи със 17, а Венцислав Петков - с 11.

БАЛКАН (БОТЕВГРАД) - ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ 85:86 (22:13, 16:31, 29:23, 18:19)

БАЛКАН (БОТЕВГРАД): Джордан Калахан 17, Христо Захариев 26, Брандън Фортънбъри 5, Дивон Уошингтън, Игор Кесар 22 (Дейвид Хоутън 4, Венцислав Петков 11)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Станимир Маринов 10, Божидар Аврамов 18, Николай Стоянов, Христо Николов 2, Омари Гудул 17 (Неманя Милошевич 16, Веселин Веселинов, Асен Великов 6, Дарил Брайънт 15, Кийт Клантън 2)