България с 3 от 3 в Златната европейска лига (видео + снимки)

Волейболистките от националния отбор на България записаха трета поредна победа в Златната европейска лига. Момичетата на селекционера Иван Петков обърнаха и се наложиха у дома над Азербайджан с 3:1 (17:25, 25:17, 25:14, 25:21) в третия си домакински мач от Група А на турнира, игран тази вечер пред около 1000 зрители в зала "Христо Ботев" в София.

Така българските "лъвици" са начело във временното класиране в групата с 3 победи от 3 мача и 9 точки, докато Азербайджан остана втори с 2 победи, 1 загуба и 6 точки. В следващата среща България връща гостуването на азерките. Срещата е в сряда (30 май) от 16,00 часа българско време в Баку.

Азерките започнаха силно в първия гейм на срещата и взеха добра преднина, която съумяха да я запазят до края и да поведат с 1:0 след убедителното 25:17. В следващите две части българските момичета взеха нешата в свои ръце и показаха съвсем друго лице. "Лъвиците" успяха да разбият посрещането за Азербайджан и от там играта им потръгна. Така България успя да обърне до 2:1 в своя полза след 25:17 и 25:14.

Четвъртия гейм тръгна ударно за волейболистките на Азербайджан, които поведоха с 6:2. "Трикольорките", обаче, съумяха да излязат от тежката ситуация и да изравнят. Впоследствие, двата отбора се догонваха, но в крайна сметка българският тим се откъсна достатъчно в резултата, за да спечели с 25:21 и 3:1.

Най-полезна за българския тим бе Гергана Димитрова с 21 точки (1 ас, 57% ефективност в атака и 53% позитивно посрещане), а Силвана Чаушева заби още 19 точки (3 блока, 2 аса и 35% ефективност в атака) за победата. Нов силен мач изигра и капитанката Христина Русева, която завърши с 13 точки (

8 блока!

, 1 ас и 29% ефективност в атака) за успеха. За азерките Елисавета Самадова (2 блока, 40% ефективност в атака и 39% позитивно посрещане) и Катерина Жидкова (2 блока, 1 ас и 33% ефективност в атака) реализираха по 14 точки.

БЪЛГАРИЯ - АЗЕРБАЙДЖАН 3:1 (17:25, 25:17, 25:14, 25:21)