Женско първенство по футбол: Пълдин (Пловдив) - Локомотив (Стара Загора) 0:4

България се бори, но взе само гейм на САЩ в Лигата на нациите (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха първа загуба в новата Лига на нациите. Момчетата на селекционера Пламен Константинов взеха само гейм и остъпиха на САЩ с 1:3 (19:25, 25:22, 19:25, 20:25) във втория си мач на турнира в Група 2, игран днес по обед в китайския град Нингбо.
България отстъпи на САЩ в Лигата на нациите@@@
Така българските "лъвове" имат 1 победа, 1 загуба и 2 точки, докато САЩ имат 2 победи от 2 мача и 5 точки. По-късно днес е втората среща за деня между домакините от Китай и Аржентина. Утре (27 май) в последния ден на турнира България ще играе срещу "гаучосите", докато американците ще излязат срещу Китай. Двубоите са съответно от 11,00 и 14,30 часа българско време.

Началото на първия гейм на срещата започна равностойно до 3:3, след което "лъвовете" дръпнаха с 5:3 след контра през центъра на капитана Виктор Йосифов и грешка на американците. Разликата се запази до техническата пауза, която дойде при 8:6 за България след технично отиграване на Тодор Скримов. Постепенно американците успяха да изравнят при 10:10 след контра блок-аут на Бенджамин Патч и дори поведоха с 11:10 след блокада на Джефри Джендрик. Резултатът стана 14:11 след нов блок на Джендрик и контра на Тейлър Сандър, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за САЩ след грешка от сервис на Розалин Пенчев. Играта продължи точка за точка до 20:17 след нова грешка от начален удар, този път на Светослав Гоцев. Последва силна контра през центъра на Джендрик - 21:17 и второ прекъсване за Константинов и "трикольорите". Независимо от това САЩ направиха резултата 22:17 след отлична блокада на Томас Джаешке, след което спокойно взеха и гейма с 25:19 след силна атака на Максуъл Холт.
И втората част тръгна малко по-добре за българските момчета, които поведоха с 5:3. САЩ почти веднага успяха да изравнят при 6:6 след атака и блок на Бенджамин Патч и дори дръпнаха със 7:6 след страхотна блокада на Тейлър Сандър. Техническата пауза пък дойде при 8:7 за американците след нова силна атака на Патч. Последваха успешна атака и отлична блокада на Николай Учиков и 9:8 за България. Нов блок, този път на Розалин Пенчев и 10:8. Разликата стана 12:9 след атака в аут на Томас Джаешке, което накара наставникът на американския тим Джон Спероу да поиска прекъсване. Това даде ефект и САЩ успяха да изравнят при 12:12 след силни изяви при мрежата на Джаешке и Джефри Джендрик. Американците дори поведоха с 15:13 и 16:14 след грешка от сервис на Розалин Пенчев. България съумя да стигне до равентво при 17:17 след нова атака на Учиков и ас на разпределителя Георги Братоев. "Трикольорите" дори излязоха напред в резултата при 18:17 след атака в аут на Сандър. Разликата стана 20:18 след силен ас на Тодор Скримов. България стигна и до геймбол при 24:21 след страхотен единичен блок на Виктор Йосифов. "Лъвовете" успяха да затворят гейма в своя полза при 25:22 след бърза атака през центъра на Йосифов и изравниха на 1:1.
България - САЩ@@@
Третия гейм стартира добре за американците, които поведоха с 6:2 след две грешки на българския тим и две успешни блокади на Джефри Джендрик. В игра за България се появи и втория разпределител Георги Сеганов. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за САЩ след атака през центъра на Максуъл Холт. САЩ запазиха предимството си до 11:8, след което "лъвовете" върнаха две точки за 11:10 след атака-пайп на Розалин Пенчев и успешна контра на Николай Учиков. "Янките", обаче, веднага възстановиха предимството си при 13:10 след добри изяви на Томас Джаешке и Бенджамин Патч. След тайм-аута за Пламен Константинов последва ас на Джаешке и 14:10. Разликата се запази до 16:12 за САЩ. Контра на разпределителя Кавика Шоджи - 17:12 и второ прекъсване за Константинов и "трикольорите". Постепенно България успя да стопи изоставането си до 16:18 след атака през центъра на Виктор Йосифов и блокада на Светослав Гоцев. САЩ върнаха веднага две точки за 20:16 след блок-аут на Джаешке и мощен ас на Холт. В крайна сметка САЩ спечелиха без проблеми гейма с 25:19 след блок-аут на Тейлър Сандър и поведоха с 2:1.

Четвъртата част започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за САЩ - 8:7 след успешна атака на Томас Джаешке. Разликата нарасна до 11:8 след атака през центъра на Джефри Джендрик и силна контра на Джаешке, което принуди Пламен Константинов да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на американците продължи да расте до 13:9 след блокада на Тейлър Сандър. Играта продължи равностойно до втората техническа пауза, която дойде при 16:12 за американския тим след нов блок-аут на Бенджамин Патч. Последва мощен ас на Сандър - 17:12 и второ прекъсване за Константинов. Независимо от това, резултата стана 18:12 след контра на Максуъл Холт. Последваха невероятни минути за българските национали, които намалиха пасива си до 17:18 благодарение на сервисите на Тодор Скримов и отличната игра в атака на Светослав Гоцев и влезлия като резерва Валентин Братоев. САЩ запазиха спокойствие и отново дръпнаха с 22:18 след атака на Джаешке и аут на Вальо Братоев. Американските волейболисти успяха да спечелят гейма с 25:20 след грешка от сервис на Тодор Скримов, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за българския тим бе Николай Учиков с 15 точки (1 блок и 52% ефективност в атака). Тодор Скримов завърши с 10 точки (2 аса и 67% ефективност в атака), но и това не помогна за успех.

За американците Тейлър Сандър заби 18 точки (2 блока, 2 аса и 67% ефективност в атака), а Томас Джаешке добави още 16 точки (2 аса и 50% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - САЩ 1:3 (19:25, 25:22, 19:25, 20:25)